Autoralli MM-sarja uus hooaeg algab praeguse seisu järgi 21. jaanuaril Monte Carlos, ehkki koroonapandeemia võib veel kahjuks sõna sekka öelda. Hooaeg ei jää aga kindlasti pidama, sestap vaatamegi, milliste tähisteni võivad võistlused, ralliässad ja tiimid tänavu jõuda.
MM-sarjas on 100. rallini jõudnud 30 roolikeerajat. Tänavu liitub klubiga mullu niivõrd dramaatilisel kombel tiitlita jäänud Elfyn Evans, kellel on praegu koos 93 starti.
Poodiumi kõrgeimale astmele on tõusnud 79 erinevat pilooti. Selles arvestuses jagavad 16. kohta kolm 21. sajandi suurnime: Ott Tänak, Petter Solberg ja Thierry Neuville. Triol on 13 võitu ning saab olema huvitav näha, kuidas kulgeb tänavu Hyundai meeste Tänaku ja Neuville’i duell. Loodame mõistagi, et peale jääb eestlane!
Tänak, Neuville ja Solberg on ühes arvestuses veel sama pulga peal, kuid kolmiku muudab kvartetiks neljakordne maailmameister Tommi Mäkinen. Nelik on võite noppinud kümnel erineval rallil. Miks mitte ei võiks Tänak ka selles pingereas võtta Neuville’i skalbi.
WRC noorim võitja? Miks ka mitte!
Kahtlemata saab olema huvitav näha 20-aastase rallimaailma suurima talendi Kalle Rovanperä arengut. Soomlase debüütaasta Toyotaga avaldas tõele au andes muljet ning näiteks Rootsis tõusis ta ka poodiumi madalaimale astmele.
Kindlasti pole välistatud, et kiiretel kruusarallidel võiks Rovanperä võidelda kõige kõrgema koha nimel. Võit tooks endaga kaasa veel ühe märkimisväärse saavutuse: soomlasest saaks MM-ajaloo noorim etapivõitja. Praegu hoiab seda rekordit enda käes Toyota tiimipealikuks saanud Jari-Matti Latvala, kes oli 2008. aastal Rootsis võites 22 aasta ja 313 päeva vanune.
Hyundai soovib ühes edetabelis kindlasti tõusta esikümnesse. Nimelt on nende sõitja olnud parim 17 rallil, millest lõviosa on tulnud just tänu Neuville’ile. Oma panuse on andnud ka Tänak, Hayden Paddon ja Dani Sordo.
Esikümnesse murdmiseks peab Hyundai tegema hea hooaja, sest Fiatil on kirjas 21 võitu. Need kõik tulid vahemikus 1973-81, kui Itaalia autotootja masinaid roolisid näiteks soomlane Markku Alen ja sakslasest kahekordne maailmameister Walter Röhrl.
Kui kõik kulgeb lepase reega, võib Hyundai kinni püüda ka üheksandal kohal asetseva Audi. Esimesena WRC-maailmasse nelikveolise auto toonud Saksamaa gigant oli legendaarse B-grupi ajastu üks säravamaid nimesid, kes kogus kõik oma võidud vahemikus 1981-87. Nende ekipaažid tõusid poodiumi kõrgeimale astmele 24 korda. Muide, Toyota on selles arvestuses 60 võiduga neljas, Lancia on 13 triumfi kaugusel.
Soome jahib WRC-rekordeid
Küll võib Toyota ühes arvestuses Lancia kinni püüda. Nimelt on nende autod poodiumile jõudnud 184 korda ning kolmandal kohael asetsev Lancia on vaid üheksa poodiumi kaugusel. See peaks Jaapani autotootja esindajatele olema käkitegu!
Ka Hyundai (67 kohta esikolmikus) noolib poodiumite arvestuses skalpe. Näiteks on nende ees Audi (71) ja Mitsubishi (76) ning arvestades Hyundai praegust jõudu peaks kaheksandale kohale tõusmine olema vaid vormistamise küsimus.
Kui kõik kulgeb plaanipäraselt, kihutatakse aastase vaheaja järel taas Kesk-Soome legendaarsetel kruusateedel. See oleks 47. kord, kui see ralli on MM-kalendris, mis tõstaks ta vastavas pingereas ainuliidriks. Praegu jagatakse kohta Suurbritannia etapiga.
Üks tippmark võib Soomele sülle kukkuda juba varem. Nimelt on õhus võimalus, et koroonapandeemia tõttu ära jäänud Rootsi talverallit asendab Lapimaal sõidetav Arctic Rally. Siis oleks Soome MM-sarja võõrustanud 47 korda, jättes 46 ralli peal olevad Suurbritannia ja Itaalia jagama teist kohta.
Praeguse seisuga on MM-sarjas kavas kaks kiiret kruusarallit: Soome etapp ja Rally Estonia. Kõrge tempoga on ka võib-olla lisanduv Arctic Rally ja Liepaja ralli, mis pääseb püünele, kui mõni ralli ei saa koroonapandeemia või mõne muu põhjuse tõttu võistlust korraldada.
Saab olema huvitav näha, kas kiiretel rallidel kukutatakse üks 2016. aastast püsiv rekord. Toona Citroen DS3 WRCd taltsutanud Kris Meeke’i keskmine kiirus oli Soomes rekordilised 126,62 km/h. Jah, nüüd on katse keskmine kiirus reeglitega piiratud 130 km/h peale, kuid näiteks mullu Rootsis oli võitja Evansi keskmine kiirus 124,28 km/h. Seega pole põhjaiirlase nobeduse langemine teps mitte võimatu, arvestades, et praegustel WRC-autodel on käsil viimane hooaeg ning masinad on timmitud nii heaks kui võimalik.
Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!
Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.
Muide, Betsafe maksab nüüd varem välja su Premier League’i, La Liga, Bundesliga, Meistrite liiga või Euroopa liiga panuse, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Täpsemat teavet vaata SIIT.
E-sport on spordiennustuse üks kõige kiiremini kasvav kategooria ja Betsafe aitab sul sellel õigele lainele saada. Panusta e-spordis vähemalt 15 eurot (minimaalse koefitsiendiga 1.50) ja võta lisaks 15-eurone riskivaba panus mistahes e-spordi sündmusel kasutamiseks. Kampaania kestab veel veidi vähem kui kuu aega, aga aega pole mõtet raisata. Kliki SIIA, et pakkumine vastu võtta!
Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.