Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rocket domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6114
WRC-ralliässad pole suu peale kukkunud - Spordijutud.com

WRC-ralliässad pole suu peale kukkunud

Autoralli MM-sari pakub fännidele võimalust olla kursis oma lemmiksõitja sisuliselt iga mõttega. Loe mõningaid legendaarseid väljavõtteid!


Autoralli MM-sari pakub fännidele suurepärast võimalust olla kursis oma lemmiksõitja sisuliselt iga mõttega. Näiteks on aastatepikkune traditsioon paluda roolikeerajatel kommenteerida äsja läbitud kiiruskatset rallifolkloori sünnitanud mitmeid unustamatuid momente ja tsitaate. Viimased on tõestanud, et pedaalitallajad on lisaks kiiresti sõitmisele ka kuldsuud.

“Up in the a** of Timo.”

2004. aasta Türgi rallil sõitsid kahekordne maailmameister Marcus Grönholm ja tema kaardilugeja Timo Rautiainen üle kummalisel kombel tee keskel lebanud teraslatist. Veelgi imelikumal põhjusel tungis see auto põhjast läbi.

Katse lõppu jõudes selgitas Grönholm, kes pidi autosse tunginud teraslati tõttu viivuks seisma jääma, rallireporterile olukorda. Ebasoomlaslikult emotsionaalne rallimees sõnas, et miski tungis läbi istme Rautiainenile otse tagumikku.

“Mind palgati sõitjaks, mitte näitlejaks.”

Kahekordne maailmameister Walter Röhrl on MM-sarja üks legendaarsemaid sõitjaid, kes on teeninud kiitust ka teistelt mootorispordi suurkujudelt. Näiteks on kolmekordne vormel 1 tšempion Niki Lauda sõnanud, et sakslane on geniaalne autosportlane.

1982. aastal tuli Röhrl maailmameistriks Opel Ascona 400ga. Tegemist on viimase korraga, kui keegi suutis tagaveolise autoga tulla individuaalseks tšempioniks. Ülejänud tiitlid on võidetud nelikveoliste masinatega.

Röhrl sõitis 82. aastal tubakafirma Rothmansi nime ja logoga autoga ning nagu spordis ikka, ootas toetaja, et tema tiimi säravaim täht aitab neil tooteid reklaamida. Sakslast, kes ei tahtnud aga sigaretti nähagi, see ei huvitanud.

Võistkonnapealik Tony Fall lasi Röhrli pärast tšempioniaastat lahti, kuna roolikeeraja keeldus osalemast näiteks reklaamklippides. Oma autobiograafias märkis maailmameister, et ta palgati sõitjaks, mitte näitlejaks.

Tänaseks 72-aastane Röhrl on lausunud teisigi kuldseid tsitaate. Näiteks “ilustavad” tema sõnul hea rallisõitja masina akent surnud kärbsed, viidates ilmselgelt sellele, et mida parem roolikeeraja, seda suurem kiirus. Samuti on sakslane sõnanud, et autot ei saa kohelda nagu inimest – neljarattaline põrguline vajab armastust.

“When in doubt, flat out.”

Colin McRae võitis küll “ainult” ühe MM-tiitli – 1995. aastal Subaruga -, kuid šotlase legend on suurem kui pelk trofee. MM-sarjas võitis ta tervelt 25 rallit, millest rohkemat on ette näidata ainult neljal sõitjal, mis annab briti tasemest paremini aimu.

Tema sõidustiil oli väga agressiivne ja vaatemänguline, tänu millele võitis ta palju fänne. McRae deviis võttis tema olemuse suurepäraselt kokku – kui kõhkled, anna gaasi!

McRae suri 2007. aastal helikopteriõnnetuses, kus hukkusid ka tema viieaastane poeg ja kaks peretuttavat. Ametivõimude uurimine selgitas välja, et šotlane lendas liiga madalal liiga kiirelt ning tema riskantne sõidustiil oli ebavajalik.

“WRC on poisikestele, B-rühm oli meestele.”

Tänapäevased WRC-autod pakatavad küll 380 hobujõust, kuid tänu tehnoloogia arengule pole nad surmavalt ohtlikud. 1980ndatel teid ja fännide südameid vallutanud B-rühma elajate kohta ei saa sama öelda – mõned masinad olid suisa 600 hobujõuga!

Surmavate õnnetuste tõttu keelustatud autode puhul leidis Rahvusvahelise autoliidu FIA uurimine, et nad on ka ajaloo kõige ohtlikumad. Sõitja reaktsioonikiirus ja silmade koordinatsioon ei suutnud B-rühma põrguliste võimsusega ühes taktis marssida.

Nii mõnigi vana aja rallimees vaidleb aga sellele vastu. Nagu näiteks neljakordne maailmameister Juha Kankkunen, kelle esimene tiitel tuli just B-rühma ajastul. Soomlase hinnangul vajasid need masinad tohutut julgust.

Kankkuneni suust on pärit veel paar pärlit. Pärast ühte väljasõitu ja auto kahjustamist sõnas soomlane, et tema kurvi sisenemise kiiruse üle ei saa nuriseda, vaid kurv oli liiga kitsas.

Mehe viimane võit MM-sarjas oli 1999. aastal, kui ta triumfeeris Subaruga Soomes. Koduradadel pidas Kankkunen tõsist heitlust meeskonnakaaslase Richard Burnsiga ning edestas britti 9,7 sekundiga.

Kui Kankkunen finišisse jõudis, õnnitles reporter teda võidu puhul. Suurmeister tänas teda viisakalt ning vastas ka järgnevale küsimusele. Viimasena päris žurnalist sõitja käest, millist rehvivalikut ta kasutas. Soomlane selgitas: “Musta värvi, ümmargused, Pirelli [rehvifirma] omad.”

Lambast sirgub lõvi

John Buffum on USA läbi aegade edukaim rallisõitja, kes võitis kohalikel meistrivõistlustel 117 etappi ja 11 tiitlit. MM-sarjas osales ta 18 etapil ning tõusis kahel USAs peetud rallil poodiumile, lõpetades mõlemal korral kolmandana.

Buffum on värvikalt kirjeldanud oma taktikat kurvides. “Sisened nagu vagur lammas, väljud nagu möirgav lõvi,” sõnas mees, kes võitis legendaarse Audi Quattroga karjääri jooksul ka kaks autoralli EM-sarja etappi.

Targad sõnad USA sõumehelt

Travis Pastrana on kõige rohkem tuntud X-mängudel kulda ja karda võitnud ekstreemsportlasena, kuid 36-aastane ameeriklane on ka osav ralliäss. Nimelt on jänki neljakordne USA meister autorallis.

Nõnda teabki Pastrana, et vahepeal tuleb auto parandamiseks kasutada primitiivseid tööriistu ning siinkohal pole vahet, millises võistlusklassis sa osaled või kui suur on sinu eelarve. Kui Pastrana nägi üht konkurenti oma rooli kiviga paika peksmas, sõnas ta: “Pole vahet, kas sul pole raha või oled miljonär, lõppude lõpuks pead oma auto parandamiseks kivi kasutama.”

log in

reset password

Back to
log in