Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rocket domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6114
Universumi märguanded Sebastien Ogier’le: palun, ära lõpeta karjääri! - Spordijutud.com

Universumi märguanded Sebastien Ogier’le: palun, ära lõpeta karjääri!

Peaks Sebastien Ogier tänavu karjääri lõpetama, oleks ta üks nooremaid suurelt areenilt taandujaid, kes on tulnud maailmameistriks


Kuuekordne autoralli maailmameister Sebastien Ogier ütles tunamullu M-Spordist lahkudes, et järgmine leping on tema viimane. Prantslane lõi käed Citroeniga, kus ta sai MM-sarjas tuule tiibadesse. Tundus, et tegemist on ainuõige kohaga, kus häälepaelad valla lasta ja oma luigelaulu lõõritada.

Ogier sõlmis Citroeniga kaheaastase lepingu, millest täitus vaid pool, sest mullu sügisel teatas Prantsusmaa autotootja: adieu, WRC! Põhjuseid oli palju, kuid suurmeistri sõnavõtud ja kriitika auto kallal mängisid lahkumisotsuses kindlasti rolli.

Seega võinuks Ogier vabalt juba pärast eelmist hooaega karjääri lõpetada. Vanameister ei tahtnud aga nii areenilt lahkuda, pealegi ei kroonitud ta maailmameistriks. See au kuulus tema endisele meeskonnakaaslasele Ott Tänakule.

Ogier’ on jälle probleemi ees

Kui Citroen MM-sarjast jalga lasi, hakkas kuulujutuveski jahvatama täistuuridel. Üsna pea räägiti tagatubades üha valjemalt, et Ogier’ liitub Toyotaga. Täpselt nii ka läks ning nagu Esapekka Lappi hiljem ütles, oli Jaapani autotootja tiimi uus trio tegelikult juba päris kiiresti paigas.

Nüüd on kahe lapse isa Ogier jälle lõhkise küna ees: koroonaviirus on MM-kalendrist hauganud vähemalt pool ning tõele au andes pole ilmselt kellelgi aimugi, mitu etappi üldse veel sõidetakse ja kas hooaja lõpus kuulutatakse maailmameister välja või mitte.

Tänavunegi hooaeg pole säärane, mille pealt tahaks Ogier suurest rallimaailmast taanduda. Tõsi, MM-sarjas võime teda veel näha, kuna enne tänavust Monte Carlo etappi ütles ta, et ehkki karjääri lõpp on lähedal, võib teda üksikutel Monte Carlo võistlustel ikka osalemas näha. On ju rallikeskus Prantsusmaal Gap’is, kust on legendaarne roolikeeraja ka pärit.

Umbes koroonakriisi keskel ütles Ogier, et on avatud mõttele karjääri jätkata. Tänavu veebruaris rääkis ka Toyota tiimipealik Tommi Mäkinen avalikult, et loodetavasti otsustab prantslane ikka jätkata. Soomlasest neljakordne maailmameister tõi näiteks enda, öeldes, et tagantjärele mõeldes kahetseb ta, et ei sõitnud pärast 2003. aastat MM-sarjas edasi.

Prantslane oleks noor lõpetaja

Autoralli MM-sarjas on ametlikeks maailmameistriteks kroonitud 18 sõitjat. Esimene tiitel kuulus 1979. aastal Björn Waldegardile ning ametlikud ajalooraamatud ei tunnista ilmatšempionitena Sandro Munarit ja Markku Alenit, kes olid parimad vastavalt 1977. ja 78. aastal. Nemad olid parimad Rahvusvahelise autoliidu FIA Cup for Drivers arvestuses. Noh, põhimõtteliselt sama asi, aga juhindume meie ametliku info järgi.

18 maailmameistrist on praegu WRC-radadel tegusad Ogier, Tänak ja üheksakordne tšempion Sebastien Loeb. Tõsi, suuremal või vähemal määral on tehnikaspordis tegusad vaat et kõik meistrid.

Ogier on praegu 36-aastane ning uus eluaasta algab tal detsembris. Isegi koroonakriisi kiuste saab öelda, et selleks ajaks on tänavu MM-sari ikka sõidetud. Seega lööme prantslase taandumisvanuse lukku, kui ta peaks seda tänavu tegema.

Gallia kukk oleks sellega üks nooremaid suure rallikarjääri lõpetavaid maailmameistreid. Temast nooremana on areenilt taandunud vaid soomlased Timo Salonen ja Ari Vatanen ning britid Colin McRae ja Richard Burns. Itaallasest kahekordne tšempion Miki Biasion oli samuti 36-aastane, kui tegi oma viimase suure hooaja.

Surm, mis šokeeris rallimaailma

Burnsi puhul on noorelt lõpetamine muidugi petlik. 2003. aastal kogus ta ülieduka Peugeot 206 WRC viimasel hooajal tervelt seitse poodiumikohta ning lõpetas MM-sarja üldarvestuses neljandana. Sama aasta viimasele rallile – Walesi etapile – sõitis inglane koos meie Markko Märtiniga.

Peugeot’ pedaalitallaja oli rooli taga ning tüüris autot Walesi pealinna Cardiffi poole, kui ta järsku minestas. Õnneks oli kõrval olemas Märtin, kes võttis roolist kinni ning suutis auto turvaliselt peatada. Briti ja eestlase taga olnud autos oli Burnsi füüsilise vormi eest vastutav Steve Benton, kes vaatas rallisõitja kohe üle.

Burns viidi haiglasse ning meedia hakkas spekuleerima, kas ta saab üldse järgmisel hooajal sõita või mitte. Rallimaailm näitas üles kindlameelsust ning moodustas ajakirjanduse ees ühisrinde, öeldes justkui ühest suust: me ei taha mingeid kuulujutte, ootame, mida uuringud ütlevad.

Paar nädalat pärast maanteel juhtunud intsidenti tuli teade, mis tõi rallisõprade silmi pisara: Burnsil avastati halvaloomuline ajukasvaja. 2005. aasta novembris, peaaegu täpselt kaks aastat pärast karmi diagnoosi, suri rallimees Londonis. Muide, täpselt samal päeval suri ka jalgpallilegend George Best.

Kes on vanimad taandujad?

Rallisõitjaid, kes on viimase suure hooaja teinud vanemalt kui 40-aastaselt, on viis. Neljakordne maailmameister Juha Kankkunen oli 41 ja 1983. aasta tšempion Hannu Mikkola 42, täpselt nagu ka 1990ndate alguses kaks tiitlit võitnud Carlos Sainz.

Igavesti ajalooannaalidesse minev Waldegard oli samuti 42-aastane, kui sai 1985. aastal MM-sarja üldarvestuses kirja kaheksanda koha. Tõsi, rootslane kihutas ka järgmisel hooajal, kuid seda Keenias ja Elevandiluurannikul ehk Safari võistlustel, kus ei suutnud keegi talle vastu saada. Svensson oli stardis ka USAs, aga kolmeetapiline hooaeg on liiga lühike, et seda pidada tõsiseks võidukihutamiseks.

Tolle edetabeli tipus troonib 1990ndate alguses Sainzi ja Kankkuneniga suuri lahinguid pidanud Didier Auriol. 1994. aastal lõpuks oma tahtmise saanud prantslane sõitis viimase suure hooaja 2003. aastal, kui ta oli juba 45-aastane. Et tegemist oli Škoda WRC-ponnistusega, ei läinud enne rallikarjääri kiirabiautojuhina töötanud mehel just kuigi hästi ning ta teenis vaid neli punkti.

log in

reset password

Back to
log in