Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rocket domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6114
Rootsi MM-ralli suurimad vaenlased on ilmataat ja kruus - Spordijutud.com

Rootsi MM-ralli suurimad vaenlased on ilmataat ja kruus

Hea uudis on see, et Rootsi ralli siiski toimub! Lühendatud kujul, kuid siiski. Kuidas läheb Ott Tänakul ja teistel Rootsis sel aastal? Loe ennustusvihjeid!


Rallisõber võis vahepeal juba karta, et Rootsi MM-ralli jääb ära. Õnneks leidub nii svenssonite maal kui ka Norras katseid, tänu millele saab autoralli koorekiht pidada hooaja teist etappi.

Jutud, et Rootsi ja Norra pinnal – osad katsed sõidetakse seal, näiteks asub ralliparki võõrustav Torsby viikingite maa piirist veidi vähem kui ühe tunnise autosõidu kaugusel  – kihutatav mõõduvõtt jääb kehvade talveolude tõttu ära, kerkisid pinnale jaanuaris.

Kohalikud jagasid sotsiaalmeedias pilte, kust vaatas tõepoolest vastu trööstitu pilt. Lund oli kas vähe või polnud seda üldse, samuti olid pikaajalised ilmaprognoosid kurjakuulutavad, sest lubasid plusskraade.

Paar nädalat enne võistluse algust teatas peakorraldaja Glenn Olsson aga rõõmusõnumi: ralli toimub! Tõsi, seda lühendatud kujul, kuna algselt kavas olnud pisut enam kui 300 võistluskilomeetrist jäi alles 11 katset ja 171,64 km. Reeglite järgi võiks Rootsis jagamisele minna pooled punktid, kuid Rahvusvaheline autoliit FIA otsustas teisiti ning võitja saab ikka 25, mitte 12,5 silma.

Rootsi ralli organiseerijad olid sarnase probleemi ees ka 2016. aastal, kui riigi lääneosa oli samuti kehvade talveolude küüsis. Siis saabusid külmakraadid viimasel hetkel ja päästsid MM-etapi, ehkki 21 kavas olnud kiiruskatsest sõideti vaid 12.

Ükski piikrehv ei taha kruusa tunda

Korraldajad suutsid tänavu küll kübarast jänese välja tõmmata, aga pärast rõõmusõnumit läks ilmaprognoos veelgi muserdavamaks. Seega spekuleerivad mõned, et ralli jääb suurtest pingutustest hoolimata ära, kuid seda juttu ei tasu üleliia tõsiselt võtta.

Küll aga tasub uskuda neid, kelle sõnul kujuneb Rootsi loteriiks. Tegemist on hooaja ainsa võistlusega, kus on kasutusel ainult piikrehvid. Igas auto “jalavarjus” on 384 naela, mis kaaluvad neli grammi. Naela pikkus on 20 mm, millest mustrist ulatub välja 6,5 mm. Piikrehvide ideaalne töötemperatuur on -30 kuni 0 kraadi, võistluse ajaks näitab ilmaprognoos aga plusskraade.

Seega hakkab mõne katse peal olev õhuke jääkiht juba iseenesest sulama. Kui lisada võrrandisse veel ülihästi haakuvad rehvid – sõitjad on rääkinud, et piikidega jää või lume peal sõitmine on pidamise poolest parem kui slikkidega asfaldil kihutada -, on probleem suur, kuna jääkihi all pesitsev kruus tuleb üsna hõlpsalt üles.

See tekitab järgmise murekoha. Tavapärasest kruusa- või asfaldirehvist peenem piikrehv pole mõeldud kruusal sõitmiseks, mistõttu kuumenevad naelad üle, kui nende all pole lund või jääd. Ja mida teeb ülekuumenemine? Tõmbab naelad rehvist kiiresti välja ehk pidamine saab järjekordse hoobi. Lisaks pole naelal kruusal kuhugi haakuda.

Stardis palju Eesti rallimehi

Ja lõppude lõpuks ei tasu mõelda vaid ralli peale. Enamus võistlustrassist on teed, mis peavad olema igapäevaselt korras, et maal elavad inimesed saaksid vajalikke toimetusi teha. Muidugi, iga MM-etapi lõpus teevad korraldajad teed korda, kuid tänavu võib see arve osutuda üüratuks. Loodetavasti on ilmataadil siiski tagataskust võimalik välja käia külmakraade sisaldav trumpäss!

Eesti rallisõpradel on põhjust Rootsit MM-etappi jälgida eriti terase pilguga, sest stardis on koguni üheksa meie autosportlast. Üldvõidu nimel lähevad joonele Ott Tänak ja Martin Järveoja, klassi võrra nõrgemate R5-masinatega on stardis Roland Poom-Ken Järveoja ja Raul Jeets-Andrus Toom ning R2-autodega alustavad juunior WRC-hooaega Ken Torn-Kauri Pannas. Võistlejaterivi lõpetab mullu Hispaaniast ja Portugalist MM-võistluse kogemust hankinud Georg Linnamäe (Peugeot 208 R2), kellele loeb kaarti ukrainlane Volodõmõr Korsia.

Rootsi ralli algab legendaarse Karlstadi hipodroomil sõidetava lühikese publikukatsega, kus esimene auto läheb Eesti aja järgi rajale kell 21.08. Pühapäeval peaks võitja selguma pärast kella 14.

Mis keelt räägivad koefitsiendid?

Betsafe’i kihlveokontor pakub rallisõpradele panustamiseks laia valikut ning teha saab ka live-panuseid. Eestlaste jaoks on kõige tähtsam koefitsient Ott Tänaku võidu oma, mis on 3,30. Betsafe peab valitsevat maailmameistrit Rootsi ralli favoriidiks.

Osalt on see arusaadav. Lisaks mullu Kataloonias võidetud tšempionivööle triumfeeris saarlane eelmisel aastal ka Rootsis, kus ta oli ülivõimas. Vaid avapäeva heast stardipositsioonist kasu lõiganud Teemu Suninen suutis eestlast edestada, kuid Tänak jäi soomlasest vaid kahe sekundi kaugusele.

Lisaks näitas tänavuseks Hyundaisse kolinud Tänak hooaja avarallil Monte Carlos head kiirust. Enne hirmuäratava väljasõidu tõttu katkestamist oli ta neljandal kohal, kaotades liidrile kümme sekundit.

Betsafe’i koefitsiendid 12.02.2020 @09.00 seisuga

Tõele au andes tundub Thierry Neuville’i koefitsient Tänakust mõistlikum – see on 3,55. Belglane on tõepoolest suurepärases hoos ning nagu märkis Sebastien Ogier pärast Monte Carlo MM-etappi: Neuville’i võidus peitus loogika, kuna suurest kolmikust oli ta ainus, kes kahe hooaja vahel leivaisa ei vahetanud.

Kes otsivad panustamiseks aga musti hobuseid, tasub kiigata soomlaste poole. Magusad on nii Kalle Rovanperä kui ka Jari-Matti Latvala koefitsiendid – 15,00. Esimene on küll kõigest 19-aastane, kuid ta on tänavu WRC-autoga talverallil osalenud, käies hooaja eel kilomeetreid kogumas Lapimaal. Lisaks oli Rovanperä Monte Carlos suurepärane! Vana kala Latvala saab enda sõnul sõita pingevabalt ning ta on oma kiirust ju aastaid tõestanud. Väike panus Rovanperä ja Latvala peale võib tänu pirakale koefitsiendile tuua suurt kasu!

Betsafe’i koefitsiendid 12.02.2020 @09.00 seisuga

Meie panustamissoovitus on aga järgmine: Neuville lõpetab eespool Tänakut, mille koefitsiendiks on 1,81. Belglane saab esimest pikka võistluspäeva alustada eespoolt, mis on praegu Rootsis ja Norras valitsevaid olusid ning ilmaprognoosi vaadates vesi tema veskile. Eestlane läheb rajale kaheksandana ning tõenäoliselt pole teel sel ajal enam palju lund või jääd, mistõttu kaovad piigid rehvidelt kiiremini ja pidamine on kehvem.

log in

reset password

Back to
log in