Inglane, kes puges igaveseks Eesti rallifännide südametesse

Traagilisest avariist möödub õige pea 15 aastat, kuid aeg pole kustutanud mälestusi Beefist, kelle rõõmsameelne iseloom tegi temast armastatud kuju.


Kui sel reedel algab Türgi MM-ralli ehk hooaja viies etapp, siis nii mõnegi rallifänni jaoks on 18. september kalendris punaseks märgitud sootuks kurvemal põhjusel: 2005. aastal hukkus just sellel kuupäeval Markko Märtini kaardilugeja Michael Park.

Autorallipisik puges inglase naha vahele juba varajases nooruses. Park tegi Suurbritannias koostööd mitmete tuntud sõitjatega, olles näiteks maailmameistrite Richard Burnsi ja Colin McRae gravel crew‘s ehk Albionimaa mees mängis suurt rolli selles, et tipud saaksid katsetel valitsevatest oludest võimalikult täpse pildi võimalikult lühikest aega enne starti.

Parki suur läbilöök tuli aga Märtini kõrval. Nende esimeseks ralliks oli 2000. aasta 14. ja 15. jaanuaril Tartus ning selle lähiümbruses sõidetud talveralli. Eesti ja Inglismaa ekipaaži istumise all oli Toyota Corolla WRC ning üldarvestuses edestati lähimaid jälitajaid Ivar Raidamit ja Robert Lepiksoni kahe minuti ja 14 sekundiga! Muidugi, hõbedamehed kihutasid WRC-masina kõrval poisikesena näinud Mitsubishi Lancer Evo VIga.

Koos mõõtsid Märtin ja Park kilomeetreid 73 MM-rallil. Nad olid edukad, sest koos tõusti poodiumi kõrgeimale astmele viis korda ning 2004. aastal lõpetati WRC-sarja üldarvestuses suisa kolmandal positsioonil.

Märtin ja Park olid stabiilsed

Varem Toyota, Subaru ja Fordiga sõitnud ekipaaž kolis 2005. aastaks Peugeot’sse, hakates sõitma 307 WRCga. Prantsusmaa autotootja looming oli rallimaailmas pahatihti naerualune, sest kuigi selle kiirus polnud paha, oli käigukasti töökindlus kohutav. Ainsana suutis masinaga võita kahekordne maailmameister Marcus Grönholm.

Märtini ja Eestit palavalt armastanud ning siinsete fännide poolt veelgi palavamalt omaks võetud Parki jaoks polnud hooaeg lihtne, kuid nad olid stabiilsed. 11 MM-rallil tuldi neli korda poodiumile ning halvimal juhul lõpetati etapp kaheksandal kohal. Sealjuures ei lipsanud sisse ühtegi katkestamist ning korralikud tulemused tähendasid, et duo võitles taas üldarvestuses esikolmikusse pääsemise nimel. Teist järjestikust tiitlit noolinud Sebastien Loebi poleks alistanud miski ega keegi.

Hooaja 12. etapil Walesis polnud Märtini ja Parki minek just kõige parem. Avapäev lõpetati alles kaheksandal kohal, kuid teisel võistluspäeval suudeti kiirust oluliselt parandada ning katsetel nopiti mitu kohta esikolmikus. Kuniks saabus aga 15. katse, mis läheb kahju igavesti ralliajalukku…

27,42 km pikal Margami mõõduvõtu esimesel läbimisel sõitis Märtini juhitud auto ühes kiires kurvis teelt välja vastu puud ning murdunud puu tüvi tungis läbi kõrvalistuja ukse. Park suri silmapilkselt, Märtin ei saanud füüsiliselt viga.

“Kiirabi tuli mõne minuti pärast ja meditsiiniteenistuse helikopter kohe selle järel. Vähem kui kümne minutiga. Kuid seal ei olnud enam midagi teha,” kirjeldas juhtunut sündmuspaigale esimeste hulgas jõudnud Harri Rovanperä kaardilugeja Risto Pietiläinen.

Loeb ei tahtnud niiviisi meistriks tulla

“See on väga kahetsusväärne osa spordialast. Alati on olemas risk, suur risk, aga kirg paneb su täielikult ohtu unustama,” ütles Peugeot tiimipealik Jean-Pierre Nicolas. “See on hirmus, hirmus mehele, keda oma meeskonnas armastasime, hirmus tema perekonnale. Nüüd hakkame otsustama ülejäänud hooaja saatuse üle. Meistrivõistlused ei ole sellega võrreldes midagi väärt.”

Kohe pärast õnnetust otsustas Peugeot Walesi rallist taanduda. See tähendas aga, et MM-sarja individuaalarvestuses enne Suurbritannia etappi teisel kohal olnud Grönholm jäi silmadeta, mis oleks Loebile kindlustanud tšempionitiitli. Prantslane ei soovinud aga niiviisi meistriks tulla: ta hilines tahtlikult finišisse, sai kaheminutilise trahvi ning langes kokkuvõttes kolmandaks. Samas oli rallimaailm ühisel arvamusel, et tegelikult tulnuks Walesi võistlus tühistada.

Park lahkus meie seast 39-aastasena ning teda jäid leinama abikaasa Marie, tütar Victoria ja poeg William. Märtini karjäär tipptasemel lõppes igati arusaadavalt ühes õnnetusega. “Michael polnud minu kaardilugeja. Mina olin tema sõitja,” on eestlane nukralt nentinud.

Mis keelt räägivad Betsafe’i koefitsiendid?

18.-20 septembrini sõidetaval Türgi rallil kihutatakse 12 kiiruskatset kogupikkusega 223 km. Autode jaoks on tegemist hooaja raskeima etapiga, sest pinnas on kive täis ning pahatihti pole võimalik neist mööda manööverdada. Või nagu ütles Esapekka Lappi: “Kui tavaliselt üritad kive vältida, siis Türgis sõidad neist üle ja loodad parimat.”

Seega pole esimesena startijate seis kuigi hea, sest rajapuhastamisest pole pääsu. Betsafe’i koefitsiendimeistrite hinnangul on Türgis kindel favoriit Rally Estonia võitnud Ott Tänak, kelle lähtekoht on enne laupäeva päeval tehtavat uut stardijärjekorda kolmas. Pole küll ideaalne, kuid pole ka kohutav.

Tänaku soosikustaatust tugevdab ka tõik, et eestlane on Türgis võitnud. Tunamullu oli ta parim Toyotaga, kui võttis tasa ja targu ega üritanud kivist vett välja pressida. Et eespool olijad langesid erinevate probleemide tõttu järjest ära, osutus saarlase taktika suurepäraseks! Jah, Tänakule tasub Türgis panustada, selles pole kahtlustki.

Kelle hinge paitab aga suurem koefitsient, peab vaatama Thierry Neuville’i suunas. Väga kiire belglane läheb rajale viiendana, mis on hoopis soodsam positsioon kui näiteks Tänakul. Tõsi, valitsev maailmameister on varemgi korduvalt tõestanud, et tema lähtekoht peaks teoorias talle veidi kätte maksma, kuid tegelikult pole see probleem.

Neuville’i koefitsient on siiski piisavalt kõrge, et Hyundai äss väärib panust. Türgis oleks mõistlik teha kaks võidupanust: suurem summa panna Tänaku ning väiksem Neuville’i peale. See on justkui turvavõrk, kui emma-kumma mehega –objektiivselt vaadates on nemad soosikud number üks ja kaks –peaks halvasti minema.

Betsafe’i kihlveokontor @15.09 kell 02.02.

Lõpetuseks piilume M-Spordi meeste duelli. Lappi on küll Teemu Suninenist kogenum, et neist viimane on Türgis olnud kahel viimasel hooajal neljas. Suninen oskab Türgis oma tempot kontrollida ning ehkki Lappi oli mullu teine, sobis Türgi Citroenile kui rusikas silmaauku. Seega ei maksa sellest tulemusest liiga palju välja lugeda, pealegi on Suninen olnud sel hooajal igal kruusarallil Lappist nobedam.

Betsafe’i kihlveokontor @15.09 kell 02.07.

Betsafe’i eripakkumised

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Mõistagi pole meie pakkumisemeistrid ära unustanud Türgi rallit, kus on uuel kliendil võimalik Ott Tänaku võidu peale panustada tervelt koefitsiendiga 35! See on ju jaburalt kõrge koefitsient! Rutta ning võtta pakkumine vastu SIIN, sest aega pole enam liiga palju järel.

Betsafe’il on midagi pakkuda ka neile, kellele meeldivad suured koefitsiendid. Panusta (kombo- või üksikpanus) vähemalt 5 eurot suure koefitsiendiga: esimesed seitse mängijat, kes võidavad suure koefitsiendiga, saavad preemiaks suure riskivaba panuse. Kui pahatihti võib sõna “suur” olla pelk sõnakõlks, siis Betsafe’is tähendab see kuni 1000 eurost riskivaba panust! Vaata lähemalt SIIT.

Muide, Betsafe maksab nüüd varem välja su Premier League’i, La Liga, Bundesliga, Meistrite liiga või Euroopa liiga panuse, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Täpsemat teavet vaata SIIT.

log in

reset password

Back to
log in