Henri Toivoneni peetakse üheks andekamaks rallisõitjaks, kes ei võitnud kunagi maailmameistritiitlit. 2. mail täpselt 36 aastat tagasi hukkus ta koos ameeriklasest kaardilugeja Sergio Crestoga Korsika MM-rallil, kui sõitis kuristikku. Auto maandus katuse peale ning nende istumise all olnud Lancia Delta S4 põles maani maha, sest auto kütusepaak plahvatas.
Tõele au andes pole mingi ime, et Toivonen ja tema vend Harri nakatusid autospordi pisikuga. On nad ju pärit Jyväskyläst, mis on tuntud kui Soome autoralli MM-etapi võõrustajana, kus tegutseb praegu ka Toyota rallitiim ja Hyundai võistkonna kruusakeskus. Ent veelgi olulisem on tõik, et Kesk-Soomest pärit meeste isa Pauli tuli 1968. aastal autoralli Euroopa meistriks.
Henri Toivonen sai auto juhtimise selgeks juba viieaastaselt ning kuigi ta sündis ralliperre, pööras soomlane eeskätt pilgu ringrajasõidu poole: ta alustas kartidega, sõitis ringrajaautode ja vormelitega. Põhjus oli lihtne: 1970. aastatel Soomes kehtinud seadused nägid ette, et äsja juhiloa saanud sõidukijuhid võisid sõita maksimaalse kiirusega 80 km/h. Nii on rallikatsetega, mis sõidetakse ju enamasti avalikel teedel, väga raske tutvuda. Jah, ka vanal ajal kontrollisid korraldajad recce‘l kiiruseületamist, kuid nagu vanad ralliässad on maininud, sõitsid palju öösiti, mil kontrolle kas polnud või oli neid palju lihtsam märgata.
Oma esimese sportrallil osales Toivonen 19-aastasena 1975. aasta Soome MM-rallil. Ent sel ajal polnud ta veel täielikult rallile pühendunud. Selle sammus astus meie põhjanaaber kaks aastat hiljem ja seda suuresti peresurve tõttu: nad olid mures ringrajasõidus valitsenud kehva turvalisuse tõttu. Kõigele tagasi vaadates on see muidugi karm saatuse iroonia…
Toivonen tõusis rekordimeheks
1977. aasta Soome MM-etapil pani Toivonen rallimaailma endast rääkima. Chrysler Avengeri roolides lõpetas ta viiendana ning sai järgmisel hooajal võimaluse roolida Citroeni nii Portugali kui ka Kreeka MM-etappidel. Jah, soomlane katkestas mõlemal rallil, kuid oli kiire.
Suureks läbimurdeks kulus veel kolm aastat. Walesi rallil võttis Toivonen kindla võidu Talbotiga, millele ei ennustatud suurt edu. 24 aasta ja 86 päeva vanuselt sai temast MM-sarja ajaloo noorim etapivõitja ning selle rekordi löömiseks kulus veidi üle 27 aasta, kui Jari-Matti Latvala, kes pidas Toivoneni oma iidoliks, tõusis 2008. aastal Rootsis 22 aasta ja 313 päeva vanusena poodiumi kõrgeimale astmele. Praegu on tippmark kolmanda soomlase nimel: Kalle Rovanperä oli mullu Rally Estonial triumfeerides 20 aasta 289 päeva vanune.
Järgmiseks hooajaks teenis Toivonen täishooaja WRCs. Tõsi, seda Talbotiga, mis polnud kahjuks ellu äratatud B-rühma võimsate autode vastu konkurentsivõimeline. Ent see ei seganud soomlasel oma kiirust näitamast: San Remos ja Portugalis lõpetas ta teisena.
Järgnesid hooajad, mis tõid endaga kaasa nii korralikke tulemusi kui ka pettumusi ja probleeme tervise, eeskätt seljaga. 1985. aastaks pääses Toivonen aga marjamaale, lüües käed võimsa Lanciaga. Meie loo peakangelane ei saanud küll Lanciaga debüüthooajal palju sõita, aga tulemused ja kiirus oli piisavalt hea, et tiimipealik Cesare Fiorio otsustas järgmiseks hooajaks pakkuda enam-vähem täiskohta. Kahjuks polnud Toivoneni käsutuses olnud Lancia 037 enam väga konkurentsivõimeline, kuigi näiteks San Remos jõudis ta poodiumile.
Taas oli Toivonenil probleeme tervisega. Costa Smeralda rallil toimunud avariis, kus soomlane sõitis autoga vastu kivimüüri ja tegi liiga kaelale. See lõppes nelja kuu pikkuse vigastuspausiga, aga Lancia ei mõelnudki Toivoneni üle parda heitmisele.
1985. aastal oli Lancia aga jõudnud nelikveolise Delta S4 arendustööga piisavalt kaugele, et masin 1985. aasta Suurbritannia MM-etapiks välja tuua. Testvõistlused tegi Delta S4 EM-sarjas ning ehkki kiiruses polnud küsimust, siis töökindluses küll. Eriti, kui piloot üritas autost maksimumi välja pigistada.
Ent paar pealtnäha pisikest muudatust parandasid Delta S4 probleeme. Debüüdil MM-sarjas ehk Suurbritannias oli Itaalia autofirma toodang võimas ning Toivonen tõusis kindlalt poodiumi kõrgeimale astmele: võistkonnakaaslast Markku Aleni edestas ta 56 sekundiga.
Toivonen oli ülivõimas
Uut hooaega alustas Toivonen nagu viimase lõpetas: võiduga, olles parim Monte Carlos. Rootsis ta katkestas, Portugalis ei sõitnud tehasetiimid kolme pealtvaataja surmaga lõppenud avarii tõttu võistlust lõpuni. Nii jõudiski järg Korsika ralli kätte.
Toivonen võitles külmetusega, kuid tahtis iga hinna eest sõita. Soomlane oli haigusele vaatamata ülikiire ning juhtis pärast 17. katset lähima jälitaja Bruno Saby ees tervelt kahe minuti ja 45 sekundiga.
18. katse kaheksandal kilomeetril juhtuski saatuslik õnnetus. Paks must suits reetis küll, kus Toivoneni ja Cresto Delta S4 on, kui läheduses polnud ühtegi rajajulgestajat ega pealtvaatajat, kes võinuks isegi teoorias soomlast ja ameeriklast aidata.
Muide, avariist saadi teada alles siis, kui pärast Toivoneni ja Crestot alustanud ekipaaž selgitas, et seitse kilomeetrit pärast finišit oli must suits ja leegid.
Kuna auto ja mehed põlesid maani maha, on tänaseni selgusetu, mis täpselt väljasõidu põhjustas: kas asi oli Delta S4-s, liiga kiires legendis, Toivoneni haiguses või milleski neljandas? Ent tõele au andes polegi see nii oluline, sest Toivoneni ja Crestot see ju tagasi ei too.
Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!
Kui sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.
Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?
- Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
- Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
- Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.
Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.
Betsafe annab suurimatele spordisündmustele kõrgema koefitsiendi, mida need tõesti väärivad! Kontrolli nädala tippsündmuste superkoefitsiente SIIT ja võida oma edukate panustega suurelt. Skoori Betsafe’iga rohkem!
Selle nädala Meistrite liiga, Euroopa liiga ja Konverentsiliiga mängude tähistamiseks skoori tasuta panus ja kümme tasuta spinni igal mängunädalal panustades vähemalt 25 eurot Meistrite liigale, Euroopa liigale või Konverentsiliigale. Liitu pakkumisega SIIN.
Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.