Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the rocket domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6114

Notice: Function _load_textdomain_just_in_time was called incorrectly. Translation loading for the wordpress-seo domain was triggered too early. This is usually an indicator for some code in the plugin or theme running too early. Translations should be loaded at the init action or later. Please see Debugging in WordPress for more information. (This message was added in version 6.7.0.) in /var/www/vhosts/spordijutud.com/httpdocs/wp-includes/functions.php on line 6114
Järveoja möödub sel aastal Märtinist - Spordijutud.com

Järveoja möödub sel aastal Märtinist

Autoralli on Eestis olnud aastakümneid väga populaarne. Toome teieni viis eestlast, kellel on ralli MM-sarjas kõige rohkem starte.


Autoralli on Eestis olnud aastakümneid väga populaarne. Nõukogude ajal olid Maarjamaa mehed liitriigi ühed kiireimad ning pärast taasiseseisvumist on eeskätt Markko Märtin ja Ott Tänak tõestanud, et kontrollitud kihutamine on meie tehnikasportlastel käpas. Spordijutud.com toob teieni viis eestlast, kellel on ralli MM-sarjas kõige rohkem starte.

1. Ott Tänak – 108 etappi

Valitsev maailmameister tegi MM-debüüdi 2009. aastal Portugalis, roolides N-rühma Subaru Imprezat. Talle luges kaarti Kristo Kraag, kellega koos mindi samal hooajal starti ka Soomes.

Tänaku MM-karjäär on kulgenud üle kivide ja kändude ning 2013. aastal tundus nii saarlasele endale kui ka paljudele rallisõpradele, et eestlase karjäär on läbi. Varasem debüüthooaeg WRC-autoga läks aia taha ning M-Sport ja Malcolm Wilson viskasid mehe üle parda.

Õnneks sai Tänak 2014. aastal siiski teise võimaluse. Vaikselt stabiilsust, kogemusi ja kiirust hankinud eestlane näitas aja möödudes üha paremaid esitusi ning tunamullu Toyotasse siirdudes tõusis ta MM-tiitli üheks soosikuks. Eelmisel hooajal jõudiski ta Jaapani autotootja roolis ihaldatud tiitlini.

2. Kuldar Sikk – 103 etappi

40-aastase lõunaeestlase olulisust Eesti rallimaastikul oleks rumal alahinnata. Temaga koos on sõitnud mitmed meie mõistes tipptegijad ning väikese riigina pole meil häid kaardilugejaid jalaga segada. Sikul on tohutult kogemusi, mida ta üritab noortematele roolikeerajatele ja navigaatoritele edasi anda.

Sealjuures tasub mainida, et Sikk on teist põlve kaardilugeja, sest tema isa Johannes oli 1980ndatel üpriski aktiivne. Huvitav on seegi, et navigaator on pärit Elvast, kust on sirgunud ka Tänaku paarimees Martin Järveoja ja viimase onupoeg Ken, kes kihutab samuti MM-sarjas.

Viimastel aastatel on Sikk teinud koostööd noorte sõitjate Gregor Jeetsi ja Ken Torniga. Vahemikus 2010-2012 istus ta samas masinas Tänakuga, kuid enim teatakse elvalast Urmo Aava kaardilugejana. Duo jõudis ka WRC-sarja, kus saadi parimal juhul 2008. aasta Akropolise rallil neljas koht. Juunior WRC-tasemel lõpetati kaks korda üldarvestuses teisena.

3. Markko Märtin – 84 etappi

Mees, kellest pidi tulema MM-sarja tiitlipretendent, kuid 2005. aasta traagiline õnnetus Walesis, kus hukkus Märtini kaardilugeja Michael Park, tegi tema karjääriga üks-null. Rallimaailmast pole eestlane siiski kuhugi kadunud, kuna ta mängib Tänaku eduloos olulist rolli ning on saarlase mentor. Üheskoos ajavad nad ka äri. Nii on nende omanduses Red Grey Team, mis hoolitseb tänavu MM-sarjas Hyundai tehasetiimi R5-programmis osalevate autode eest.

44-aastasest Märtinist sai 2003. aastal esimene eestlane, kes on MM-rallil tõusnud poodiumi kõrgeimale astmele, kui ta võitis koos Parkiga Kreekas. Kokku jäi duo arvele viis etapivõitu ning 2004. aastal lõpetati punktiarvestuses kolmandana.

MM-debüüdi tegi Märtin 1997. aastal, roolides legendaarset Toyota Celicat. Rallimaailma tipptasemel kihutas ta nelja erineva automargiga: lisaks Jaapani suurimale tootjale ka Fordi, Subaru ja Peugeot’ga.

4. Martin Järveoja – 79 etappi

Teagi nüüd, kas see on juhus või mitte, aga Tänaku karjäär sai õige hoo sisse 2017. aastal, mil Raigo Mõlderi asemel hakkas talle kaarti lugema Järveoja. Ka M-Spordi omanik Wilson on öelnud, et elvalasega käed löömine oli saarlase jaoks pöördeline moment. See on märgiline fakt, et kõik Tänaku võidud on tulnud Järveojaga.

32-aastasel Järveojal on olnud kaks pikemaajalist paarilist: Tänak ja Karl Kruuda. MM-sarjas debüteeriski kaardilugeja Kruudaga ning tänu lootustandvale kiirusele said nad ka WRC-tasemel jala ukse vahele. Neil oli kavas paar etappi Citroeniga, kuid rahaprobleemide tõttu jäid rallid sõitmata.

Muide, esimeses nooruses unistas ka Järveoja – tegemist on viiekordse Eesti meistriga judos – sõitjakarjäärist ning teda peeti võrdlemisi osavaks, kuid vahendite nappus tõmbas sellele plaanile kriipsu peale.

5. Urmo Aava – 51 etappi

Nii nagu elus ikka, järgis ka Aava oma isa tallatud teed. Uno Aava on Eesti üks legendaarsemaid autosportlasi, kes näitas häid tulemusi nii Nõukogude Liidus kui ka välismaal. Sealjuures polnud ta osav mitte ainult autorallis, aga ka vormelis. Tema pärandit iseloomustab ilmekalt fakt, et 2001. aastal valiti Venemaal sündinud Aava 20. sajandi Eesti parimaks rallisõitjaks.

Urmo Aava karjäär MM-tasemel polnud kuigi pikk, ent edutuks oleks seda rumal pidada. Juunior WRC-sarjas võitis ta 2007. aastal Sardiinia ralli ning jõudis JWRCs viie hooaja jooksul poodiumile kokku 14 korda.

Citroeni tehasemeeskonna toega pääses ta püünele ka WRC-sarjas, teenides C4 WRCga 2008. aastal neljanda koha Akropolises ja viienda positsiooni Uus-Meremaal. Tõele au andes polnud tema debüüthooaeg rallimaailma koorekihis midagi hullu ning potentsiaali tundus eestlases olevat.

See jäi aga realiseerimata, kuna raske majandussurutise tõttu loobusid ärimehed Oliver Kruuda ja Margus Kangur – nad olid Aava ja tema kaardilugeja Kuldar Siku suurtoetajad – rallimeeste abistamise. Nõnda jäigi eestlaste viimaseks WRC-ralliks 2009. aasta etapp Norras, kus tuldi üle finišijoone kaheksanda ekipaažina.

log in

reset password

Back to
log in