USA lahtiste tennisemeistrivõistluste meesüksikmängu finaalis kohtuvad pühapäeva öösel legendaarne hispaanlane Rafael Nadal ja noor venelane Daniil Medvedev. 33-aastane Nadal soovib lisada oma võitude nimistusse karjääri 19. suure slämmi tiitli, samal ajal kui temast kümme aastat noorema Medvedi jaoks on tegu senise karjääri tippsaavutusega, sest varem ei ole venelane suure slämmi turniiridel neljandast ringist kaugemale jõudnud.
Kas US Openi finaal märgib uute tuulte puhumise algust meeste tennises või saame taaskord tõestust, et domineerivale triole Nadal-Federer-Djokovic, kes on kõik üle kolmekümne aasta vanad, ei ole siiani nooremate seast tõsiseltvõetavaid konkurente leida? Vaatame enne põnevat finaalmängu üle kummagi finalisti senised sooritused ja teeme omad ennustused, võttes abiks ka Betsafe’i koefitsiendid.
Kas Rafael Nadal liigub sammu võrra rekordile lähemale?
Rafael Nadalil on olnud korralik aasta: jaanuaris jõudis ta Austraalia lahtistel finaali, juunis võttis juba tavapäraseks saanud võidu Prantsusmaa lahtistel, augustis langes Wimbledonil konkurentsist poolfinaalis ning aasta viimasel slämmiturniiril on ta taas finaalis. Teisisõnu on ta neljast suure slämmi turniirist jõudnud sel aastal finaali kolmes ning pühapäeva öösel on tal võimalus vormistada aasta saagiks neljast tiitlist kaks.
33-aastane hispaanlane jahib oma neljandat US Openi tiitlit ning usku peaks talle sisendama asjaolu, et viimati võitis ta New Yorgis tunamullu, jõudes eelmisel aastal poolfinaali. Varasemalt on Nadal jõudnud US Openi finaali neljal korral, mis tähendab, et kaotanud on ta nendest vaid ühe. Huvitaval kombel on tegemist slämmiturniiriga, mis on talle Prantsusmaa lahtiste järel (rekordilised 12 võitu) kõige enam titleid toonud, kuivõrd Wimbledoni on ta võitnud kaks korda ja Austraalia lahtised vaid korra. Kokku on Nadal võitnud 18 suure slämmi tiitlit ning loodab pühapäeval liikuda sammu võrra lähemale Roger Federeri meeste üksikmängu rekordile (20).
USA lahtistel on ATP edetabelis teisel kohal olev Nadal näidanud tugevat mängu ja võitnud kõiki vastaseid kindlalt kolme setiga, välja arvatud kaheksandikfinaal Marin Cilici vastu, mis lõppes tulemusega 6:3, 3:6, 6:1, 6:2. Veidi keerulisem oli ka poolfinaali algus Matteo Berrettini (ATP 25.) vastu. Itaallane suutis avasetis päästa kõik kuus murdepalli, kümnendas geimis ka sett-palli ning teises veel kolm, kuid kümnes murdepall läks lõpuks hispaanlasele ja pärast seda domineeris Nadal juba täielikult. Lõppskoor ja 7:6 (8:6), 6:4, 6:1 ja suur draama jäi olemata.
Kas Daniil Medvedev teeb ajalugu?
Daniil Medvedevi jõudmine suure slämmi turniiri finaali on ühtepidi üllatav, kuid teisalt jällegi mitte. Veel aasta tagasi ei olnud 23-aastane venelane ATP edetabelis isegi kolmekümne parema hulgas ning tema mängus ei ole justkui ühtegi aspekti, milles ta konkurentidest selgelt üle oleks. Publiku paneb ta harva ahhetama. Kuid see-eest on ta väga järjepidev ja stabiilne – ta peab vastastest lihtsalt kauem vastu. Sel aastal on Medvedev teeninud kokku lausa 50 matšivõitu, millest tervelt 37 on tulnud kõvakattega väljakutel. Lisaks võitudele Sofias ja Cincinnatis on venelane jõudnud tänavu finaali Montrealis, Barcelonas, Washingtonis, Brisbane’is ja nüüd US Openil.
Ka käimasolev turniir on näidanud mehe vastupidavusvõimet ja südikust. Kuni poolfinaalini vajas Medvedev igas mängus nelja setti, et oma võit kindlustada ning teises ringis Hugo Dellieni vastu oli ta tõsiselt kimpus krampidega. Veerandfinaalis Stan Wawrinka vastu tundus venelane juba omadega nii läbi, et tõenäolisem tundus katkestamine kui võit. Sellegipoolest marssis Medvedev üha edasi ning pärast kahepäevast puhkust tundus poolfinaalis Grigor Dimitrovi vastu olevat uue hingamise leidnud.
Taaskord kurnas Medvedev vastase lihtsalt ära. Bulgaarlasel oli avaseti lõpus 6:5 eduseisul kasutada sett-pall, kuid ei suutnud seda realiseerida ning kiire lõppmängu võitis Medvedev, seti lõpptulemus 7:6 (7:5). Järgmised setid võitis venelane 6:4 ja 6:3, kusjuures bulgaarlane tegi mängu jooksul 46 lihtviga. Medvedi jaoks oli tegemist esimese kolmesetilise võiduga sel turniiril, kuid jätkates tava, ei tulnud see sugugi lihtsalt. Noore mehe visadus oma karjääri esimesse slämmifinaali jõudmisel on aga imetlusväärne.
Mida silmas pidada panustamisel?
Kui Nadal on sellel tasemel juba vana äss, siis Medvedevile on slämmifinaal esmakordne kogemus. 23-aastane noormees on sealjuures ATP järgi esimene venelane aastast 2005, kes on jõudnud suurturniiri finaali, ning esimene aastast 2000, kes jõudnud US Openi finaali. Pole siis ka mingi ime, et Betsafe annab Nadali võidule nii madala koefitsiendi nagu 1,17 ja hindab Medvedevi võiduvõimalus üpris kasinalt (koefitsient 5,00).
Igasugune statistika toetab sellist hinnangut muidugi suuresti. On lausa kummastav tõdeda näiteks fakti, et mitte ükski hetkel alla 30-aastane meestennisist ei ole võitnud suure slämmi üksikmängu tiitlit – nii suur on olnud Federeri, Nadali ja Djokovici ülekaal viimasel 15+ aastal. See fakt näitab ka seda, et siiani ei ole meeste tennise järgmisest põlvkonnast kerkinud mitte ühtegi tõsist pretendenti „vanade kalade“ kõrvale. Sestap on ka raske uskuda, et Medvedevist saab viimase kümne aasta noorim US Openi võitja (2009. aastal võidutsenud Juan Martin del Potro oli toona 20-aastane).
Nadal ja Medvedev on kohtunud varem ühe korra, eelmisel kuul ATP Masters 1000 turniiril Kanadas. Selle matši võitis Nadal kindlalt 6:3, 6:0. Hispaanlane mängib hetkel suurepärast tennist ja venelane on pidanud finaali jõudmiseks kõvasti rohkem rassima. Seetõttu tasub anda Medvedevile isegi seti händikäp 2,5 : 0 ning panustada seejärel Nadali võidule (2,03). Vägisi tundub, et kohtumine lõppeb Nadali kolmesetilise võiduga (1,95) ning mängus on geime kokku alla 33,5 (1,88). Eelnevast lähtuvalt tasub ka panustada, et settide koguarv jääb alla 3,5 (1,82). On tõenäoline, et Nadal võidab esimese seti ja kogu matši, kuid koefitsient 1,42 pakub mingitki väärtust ainult siis, kui selle alla suurem summa paigutada.
Seega võime küll loota, et Medvedev juhatab sisse uue ajastu meeste tennises, kuid paraku on see äärmiselt ebatõenäoline ja pigem jäktavad veteranid veel mõnda aega domineerimist.