Kontaveidi tee maailma tippu

Eesti esireket, 24-aastane Anett Kontaveit on jõudnud saavutusteni, mida pole vastu panna ühelgi meie naistennisistil. Loe tema saavutuste lugu siit!


Eesti esireket Anett Kontaveit on väga edukalt pärinud pikaaegse Maarjamaa parima Kaia Kanepi mantli. 24-aastane reketitaltsutaja on jõudnud saavutusteni, mida pole vastu panna ühelgi meie naistennisistil.

Nii nagu paljude sportlastega, mängib ka Kontaveidi karjääris suurt rolli tema ema Ülle Milk. “Alustasin treeningutega kuueaastaselt oma ema juhendamisel,” on eestlanna öelnud. Kuivõrd pallilööja oli lapsena äärmiselt aktiivne, oli sport igati loogiline valik. Ta tegeles ka laulmise ja tantsimisega.

Võidud praeguste tippude üle

1995. aasta jõululaupäeval sündinud Kontaveit ei pidanud tenniseväljakutel kaua edu ootama. Lisaks headele tulemustele Eestis, sai üheksa-aastaselt välismaal mängima hakanud praegune tipp võidurõõmu tunda ka näiteks Lätis, Leedus ja Soomes.

Tuleb märkida, et Kontaveit oli maailmas oma aastakäigu üks andekamaid mängijaid. Suure slämmi turniiride – Austraalia, Prantsusmaa ja USA lahtised ning Wimbledon – noortevõistlustel polnud harvad juhud, kui ta jõudis vähemalt kaheksa parema hulka.

Seal sai ta rammu katsuda mängijatega, kes on aastate möödudes samuti maailma koorekihti jõudnud. Näiteks 2011. aasta noorte Prantsusmaa lahtistel tegi ta säru Ashleigh Bartyle, kes võitis mullu täiskasvanute Prantsusmaa lahtised. 2012. aastal jõudis Kontaveit noorte USA lahtistel finaali, kaotades ebaõnnestunud profikarjäärini jõudnud Samantha Crawfordile.

Tema suurim võit noorte tasemel pärineb 2011. aastast. Paar nädalat enne 16. sünnipäeva triumfeeris Kontaveit mainekal Orange Bowlil, alistades teel tiitlini toona WTA-edetabeli 300 parema hulka kuulunud Eugenie Bouchardi ja Julia Putintseva.

Andekust märgivad veel paar tähelepanuväärset fakti. Esimest korda krooniti Kontaveit Eesti täiskasvanute meistriks kõigest 13-aastaselt. Karjääri esimese ITF-turniiri võitis ta 15-aastaselt Tallinnas.

Kontaveidi mängu on vaat et alati iseloomustanud võimsus. Nii tema löögid kui ka serv on tugevad, mistõttu pole ime, et teda võrreldi juba varakult Kanepiga. 15-aastaselt Kontaveidiga koostööd alustanud treener Märten Tamla on samuti meenutanud, et ta oli andekas. “Anett tõusis maailma edetabelis väga kiiresti ning ta oli alati enesekindel,” sõnas juhendaja.

Imeline US Open

Esimest korda pääses Kontaveit WTA-edetabelisse 2011. aasta veebruaris. Toona oli ta 839. positsioonil, kuid aasta lõpuks oli tennisist juba 568. kohani. Aasta-aastalt ronis eestlanna üha kõrgemale ning 2015. aastal ehk 19-aastasena jõudis ta järgmise märgilise tähiseni – Kontaveit pääses maailma saja parema naispalluri hulka, olles 96. tabelireal.

Saavutus sai võimalikuks tänu imelisele esinemisele USA lahtistel. New Yorgis mängitud turniiril jõudis ta kvalifikatsioonist põhitabelisse. Turniiri maailma 152. reketina alustanud Kontaveit jõudis lõpuks neljandasse ringi ehk 16 parema hulka, kus ta kaotas kindlalt 23. asetust omanud legendaarsele Venus Williamsile.

USA lahtistel 12 päevaga tervelt seitse kohtumist pidanud Kontaveit oli pärast turniiri mõistagi ülirõõmus. “Kuna alustasin kvalifikatsioonist, ei osanud ma neljandasse ringi jõudmist oodata. Võtsin igat mängu eraldi, kuna ma ei mõelnud, millal võiks võistlus minu jaoks lõppeda,” ütles ta. Muide, toona treenis Kontaveit Türgis Istanbuli tenniseakadeemias, kus ta pani väga suurt rõhku füüsilisele ettevalmistusele.

Järgmine hooaeg, mil ta alustas koostööd eduka Glenn Schaapiga, oli Kontaveidi jaoks keeruline. Koostöö hollandlasega tõi esimesed mesimagusad vilja 2017. aastal, kui eestlanna jõudis kolme WTA-turniiri finaali. Ühe neist suutis ta ka võita, alistades Den Boschi muruvõistluse finaalis Natalja Vihljantseva.

Uue treeneriga ajaloolised saavutused

2018. aasta algus paljulubavalt. Austraalia lahtistel jõudis ta esimest korda kaugemale avaringist ning pääses 16 parema hulka. Neljandas ringis mängis Kontaveit ka Prantsusmaal, kuid turniiri käigus lõppes tema koostöö Schaapiga.

Kontaveit ei soostunud Pariisis lahkuminekut eriti selgitada. Eesti meedia raporteeris tenniseringkondades liikunud kuuldusi, et naise poiss-sõber sekkus liigselt sportlase tegemistesse ning ranget režiimi nõudnud Schaapile see ei meeldinud.

Samas oli selge, et kõrge tasemega tennisemängijal on treenereid piltlikult öeldes jalaga segada. Nii polnudki üllatav, kui Kontaveit teatas õige pea, et tema uueks juhendajaks saab Nigel Sears. Inglane, kes juhendas kunagi maailma esireketit Ana Ivanovici ning kelle tütar Kim on abielus kolm Suure slämmi turniiri võitnud kuulsa Andy Murrayga.

Ääretult meeldiv on tõdeda, et Kontaveidi koostöö Searsiga on kandnud vilja. Eestlanna on britiga väga rahul ning jõudnud Eesti tenniseajaloos ennenägematute saavutusteni. Kontaveidist sai mullu Miamis esimene Maarjamaa tennisist, kes on jõudnud WTA Premier Mandatory turniiril (selles kõrgemad on vaid aastalõputurniir ja Suure slämmi võistlused) poolfinaali.

Tänu väga edukale esinemisele Miamis tõusis ta maailma edetabelis 14. positsioonile, mis on ühe koha võrra parem kui Kanepi tippmark. Tõsi, hooaja teine pool läks aia taha, kuid USA lahtisteks suurepärasesse vormi jõudnud Kontaveidi aastale jättis valusa pitseri ägedast infektsioonist tekkinud abstsess ja seetõttu möödapääsmatuks osutunud operatsioon.

Tänavuste Austraalia lahtiste eel polnud seega päris selge, kui hästi on Kontaveit lõikusest taastunud. Veerandfinaali ehk kaheksa parema hulka jõudmine näitas aga, et Eesti esireketiga on kõik korras ja 2020. aastal tasub temalt oodata suuri tegusid!

log in

reset password

Back to
log in