Austraalia lahtistel meeste soosik selge, naiste hulgas valitseb virvarr

20. jaanuaril algavate Austraalia lahtistega antakse tennisehooajale õige avapauk. Kuidas mõjutavad turniiri metsapõlengud ja kes on favoriidid - loe siit!


20. jaanuaril algavate Austraalia lahtistega antakse tennisehooajale õige avapauk. Aasta esimesel Suure slämmi turniiril võib oodata üllatustulemusi, kuna hooaeg on vaid paar nädalat noor ning jõujooned pole veel täiesti paika loksunud.

Turniiri eel on üheks suuremaks jututeemaks olnud Austraalias möllavad metsapõlengud. Võistlust võõrustav Melbourne ei asu küll katastroofi epitsentris, kuid mitu kuud väldanud katastroof on jätnud jälje väga suure maa-ala õhukvaliteedile.

Sellest on kõnelenud ka Anett Kontaveit. Pärast Brisbane’i turniiril Kiki Bertensile kaotamist märkis eestlanna, et õhk oli raske. Mõni tennisist saab sellega paremini hakkama, mõni halvemini. Näiteks sloveenitar Dalila Jakupovic pidi Austraalia lahtiste kvalifikatsiooni avaringis andma loobumiskaotuse, kuna teda tabas niivõrd tõsine köhahoog, et ta ei suutnud mängu jätkata.

Turniiri korraldajad on öelnud, et kui õhuolud paremaks ei lähe, võib võistlus toimuda siseväljakutel. Novak Djokovici arvates tuleks tennisistide tervise huvides kaaluda Austraalia lahtiste ärajätmist.

Tennisistidest heategijad

Metsapõlengute tõttu on mitmed mängijad digimuutunud heategijateks. Oma panuse on andnud ka Kontaveit, kes annetas Punasele Ristile ja loomade päästmisega tegelevatele organisatsioonidele. Mõned mängijad on heategevuse sidunud enda esitustega – Ashleigh Barty loovutas Brisbane’i turniiril teenitud auhinnaraha, tennisemaailma paha poisina tuntud Nick Kyrgios annetab iga jaanuaris löödud pallinguässa eest 200 dollarit. Et austraallane on võimas servikahur, kogub ta korralikku summa.

Melbourne’is valmistab kindlasti peavalu ka õhutemperatuur. Et maakera kuklapoolel on käes suvi, võib kraadiklaas päikese käes küündida enam kui 40kraadini. Näiteks mullu mõõdeti 25. jaanuaril Melbourne’i lennujaamas 46kraadine leitsak.

Meeletu palavus on nii mõnegi tennisemängija turniirile pannud selge pitseri. Mõne kehad annavad lihtsalt alla ning vastane saab loobumisvõidu, mõni võitleb meeletult, kuid ei suuda sooja ilma käes endast maksimumi välja pigistada.

Kas ka tänavu säärased temperatuurid Melbourne’i külastavad, näitab muidugi aeg. Pikaaegset ilmaennustust vaadates tundub, et tänavune suvi tuleb sealkandis mullusest leebem, mis tuleb tennisekvaliteedile ainult kasuks.

Suursaavutuste ootuses

Kahel maailma koorekihti toimuval tennisistil on Austraalias võimalus kirjutada oma ala almanahhi uus peatükk. Novak Djokovic võitis mullu seal seitsmendat korda, millest rohkemat pole kellelgi ette näidata. Varem oli serblane samal real legendaarsete Roy Emersoni ja Roger Federeriga.

Serena Williams on 25aastase profikarjääri jooksul võitnud 23 Suure slämmi turniiri tiitlit, millest seitse on tulnud nii Austraalias kui ka Wimbledonis. Tegemist on 1968. aastal alanud profitennise ajastu tippmargiga, kuid ka amatööride ajajärgul mänginud Margaret Court’i auhinnakapis on 24 triumfi.

Kui Williamsil on sihikul austraallanna rekord, siis Rafael Nadal võib Austraalia lahtiste võiduga tõusta Federeri kõrvale – šveitslane on parim olnud 20 Suure slämmi võistlusel, hispaanlane 19. Kaugel pole ka Djokovic (16).

Seega on tennisistidel mängus nii mõndagi. Huvitav on ka märkida, et kunagi varem pole Austraalia lahtistel jagatud nii palju auhinnaraha kui tänavu. Rahapaja suuruseks on ligikaudu 41 miljonit eurot, millest üksikmängude tšempionid teenivad peaaegu 2,6 miljonit.

Eeskätt on tõstetud tasu kvalifikatsioonis ja esimestes ringides välja langenud sportlastele. Põhitabeli esimese mängu kaotanud tennisist pistab taskusse tervelt 56 000 eurot, millest tuleb mõistagi tasuda maksud, katta treeneri palgalipik ja muud vajalikud kulud.

Ajalooliselt suur auhinnafond näitab, et tennis on nii rahva kui ka sponsorite silmis väga ahvatlev. Lisaks rahapajale kinnitavad seda ka publikunumbrid – kui aastal 1987 külastas Austraalia lahtiseid 140 089 inimest, siis eelmisel aastal oli pealtvaatajaid 796 435. Publiku arv on stabiilselt kasvanud, vaid kaheksal korral viimase 32 aasta jooksul on pealtvaatajaid olnud vähem kui eelmisel korral.

Kes seekord tšempionitrofeed pea kohale tõstavad, saab selgeks 2. veebruariks. Sealjuures on Kontaveidil hea võimalus koguda väärtuslikke WTA-edetabelipunkte, sest mullu piirdus eestlanna Austraalias kahe matšiga. Kolmandasse ringi pääsemine annaks aga juba topeltarvu silmi.

Mis keelt räägivad koefitsiendid?

Betsafe pakub Austraalia lahtisteks ennustamishuvilistele mõnusat valikut. Siinkohal tuleb märkida, et turniiri ajal on võimalik teha live-panuseid, mis on tennises üks populaarsemaid panustamisevorme.  Mida see täpsemalt tähendab, loe SIIT.

Nii nagu alati, saab enne turniiri ennustada, kes kroonitakse naiste ja meeste üksikmängu tšempioniks. Valik on lai, ent kui sa soovid panustada kellelegi, keda nimekirjas pole, tuleb vaid Betsafe’iga ühendust võtta.

Alustuseks olgu ära öeldud Kontaveidi koefitsient: 50,00. Eestlanna võimalusi peetakse väikeseks, kuid see pole põrmugi üllatav, kuna ta on vaid korra jõudnud vähemalt kolmandasse ringi – tunamullu pääses 24aastane maarjamaa esireket 16 parema hulka.

Betsafe’i koefitsiendid 16.01.2020 @14.00 seisuga

Naiste üksikmängu kõige tõenäolisemaks tšempioniks peetakse nelja reketitalitsejat: Serena Willamsit (5,50), Naomi Osakat (8,00), Ashleigh Bartyt (9,00) ja Simona Halepit (10,00). Tagantpoolt tasub väga teravalt silma peal hoida tšehhitaridel Karolina Pliškoval (13,00) ja Petra Kvitoval (21,00), kuna esimene jõudis mullu nelja parema hulka ja teine finaali. Nende jõuline mängustiil sobib Austraalia oludega hästi, kuid sama võib öelda ka Williamsi, Osaka ja Barty kohta.

Panustamissoovitustena tuleb esile tõsta Williamsit ja Kvitovat. Seitsmekordne Austraalia lahtiste võitja Williams on 38 eluaastast hoolimata favoriit number üks vaat et igal turniiril ning Kvitova koefitsient on konkurentidega võrreldes kõige väärtuslikum. Ent nii nagu naiste tennisele kohane, pole Austraalias selget soosikut.

Betsafe’i koefitsiendid 16.01.2020 @14.00 seisuga

Meeste seas on seis koefitsiente vaadates samuti tihe. Tabeli tipus troonib tiitlikaitsja Novak Djokovic (2,50), kellele järgnevad Rafael Nadal (4,75), Daniil Medvedev (12,00), Roger Federer (6,75) ja Stefanos Tsitsipas (15,00).

Hooaja alguse mänge vaadates on Djokovic selge soosik, sest serblane on olnud väga heas vormis ning alistanud näiteks ka Nadali. Esile tuleb tõsta ka eelmise aasta komeeti Medvedevit, kes on tänavu suutnud head hoogu jätkata ning tundub, et tema kõrge koht maailma edetabelis peegeldab venelase õiget taset.

log in

reset password

Back to
log in