30. oktoober oli see kuupäev, mil kõik Soome lahe lähiümbruses elavad vormelifännid kergendatult hingata said. 41-aastane Kimi Räikkönen jätkab kuninglikus sarjas ka tuleval hooajal, kui kihutab koos Antonio Giovinazziga Alfa Romeo leeris.
Esimest korda 2001. aastal vormel 1 rooli istunud Jäämees on vormelikarussellis kaasa löönud 18 hooaega ning järgmine oleks seega tema 19s. Pole kahtlustki, et ilus oleks lõpetada ümmarguse 20ga, kuid seda, kas nii ka läheb, ei tea ilmselt ka Räikkönen ise. Kui soomlane tõesti ka 2022. aastaks F1-te jääb, saaks ta selle hooaja käigus 43-aastaseks. Uhke iga, kuid kahvatub paljude teiste kamraadide kõrval.
Vanameeste mängumaa
Kuidas nii? Sest kuningliku sarja algusaastatel ehk 1950ndatel oli F1 vanade meeste mängumaa. Just sellest kümnendist pärineb suurem osa F1 vanuserekorditest. Näiteks vormeliajaloo esimesel ametlikul GP-l, 1950. aastal toimunud Silverstone’i võidukihutamisel triumfeerinud Giuseppe Farina oli trofeed pea kohale tõstes 44-aastane. Ja pärast seda jätkas ta kuninglikus sarjas kihutamist veel kuus hooaega.
Ent sellest hoolimata ei mahu Farina, kes tähistas 1956. aasta oktoobris oma 50ndat juubelit, isegi ajaloo kümne eakaima sõitja sekka. Kümnendalt kohalt kohalt leiab hoopis Rudolf Scholleri, kes oli 1952. aasta Saksamaa GP-l startides 50 aasta ja 98 päeva vanune. Ajaloo vanima F1 mehe au kuulub aga monacolasele Louis Chironile, kes ületas 1955. aasta Monaco GP-l finišijoone 55 aasta ja 292 päeva vanuselt. Ja ta ei teinud seda ka sugugi pahasti, tulles üheksa lõpetaja seas kuuendale kohale. Ent toona oli saavutus ainuüksi lõpuni jõudmine, sest alustas toda GP-d koguni 20 sõitjat, nime pani kirja aga 22.
See “nime kirja panemine” on üldse üks huvitav termin, sest niimoodi nihutas 1899. aastal sündinud Chiron kolm aastat hiljem veelgi endale kuulunud tippmarki. Nimelt andis ta ennast üles ka 1958. aasta Monaco GP-le, kuid paraku ei saanud ta enda Maserati 250F-iga kvalifikatsioonis aega kirja, mistõttu tuli tal enneaegselt kodinad kokku pakkida. Ent vanuserekord sai vähemalt nihutatud 58 aasta ja 288 päeva peale.
Edetabel, kuhu Räikkönen võib pürgida
Tulles tagasi Räikköneni juurde, siis küll võib ta tõusta ajaloo vanimate võidumeeste edetabelisse. Seda isegi sel hooajal. Sest selle edetabeli kümnendalt realt leiab hetkel 40 aasta ja 92 päeva vanuse Graham Hilli, kes triumfeeris 1969. aasta Monaco GP-l. Arvestades, et Räikkönen on juba praegu (12. novembri seisuga) 41-aasta ja 26 päeva vanune, tõuseks Jäämees sellisel juhul vanurite edetabelis kaheksandale kohale.
Kõrgemale tõusmine on juba keeruline, sest sealt vaatavad vastu 7. Nigel Mansell (41 a 97 p), 6. Sam Hanks (42 a 321 p), 5. Jack Brabham (43 a 339 p), 4. Piero Taruffi (45 a 219 p), 3. Juan Manuel Fangio (46 a 41 p), 2. Nina Farina (46 a 276 p) ja ülivõimsal esikohal olev Luigi Fagioli (53 a 22 p).
GP-l triumfeerimine tundub olevat lihtsam ülesanne – kui vaadata tänavust Itaalia GP-d, mille esikolmik oli Pierre Gasly, Carlos Sainz jr ja Lance Stroll. Ajasõidu võiduga tõuseks Räikkönen vanameeste klubis küll kuuendale reale, kuid selleks peaks Mercedeste ja Red Bullidega tõesti midagi enneolematut juhtuma.
Muudes vanuse edetabelites – kiireima ringiaja püstitaja, vanim poodiumil finišeerija, vanim punktikohale kihutaja ja vanim ilmatšempion – soomlasel esikümnesse praeguse ea juures asja poleks.
Mis keelt kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?
Vormel 1 karussell naaseb sel nädalavahetusel üheksa-aastase vahe järel Intercity Istanbul Park ringrajale, kus sõidetakse Türgi GP. Kuigi paus on olnud pikk, leiab sõitjatenimekirjast jätkuvalt kolm meest, kes Osmanitemaal triumfeerinud: Kimi Räikkönen (2005), Lewis Hamilton (2010) ja Sebastian Vettel (2011).
Kes on parim tänavu? Kõige tõenäolisemalt Hamilton ning seda teavad ka Betsafe’i koefitsiendimeistrid, kes pakuvad briti võidukoefitsiendiks 1.40. Rahalises mõttes on ehk tulusam vaadata teise Mercedese poole, mida tüürib Valtteri Bottas. Nimelt on Mercedesel meeskondlik tiitel juba kindlustatud ning Hamiltonilgi piisab seitsmenda MM-tiitli jaoks niisama lõpuni tiksumisest. Ent, mida me lollitame. Hamilton võidab 90% tõenäosusega.
Asjalood muutuvad aga palju põnevamaks, kui ennustada esikolmikut. Sinna pakuvad Betsafe’i inimesed võrdlemisi kindlalt Hamiltoni, Bottast ja Max Verstappenit. Tänavu on seitsmel puhul (13st) niimoodi ka läinud, ent teatavasti on tegemist tehnikaspordiga, mistap on paslik ka kaugemale vaadata. Viimastel etappidel on head minekut näidanud Daniel Ricciardi, kes viimaks Renault’ga sina peale hakkab saama.
Kuna kogu artikkel on pühendatud Räikköneni peale, tuleb meil üks panustamissoovitus teha ka temast lähtuvalt. Pärast pikka otsimist langes meie valik esikümnesse jõudmisel. Kui Jäämees oma Alfa Romeoga tõesti esikümnes lõpetab (eelmisel etapil oli ta üheksas ning valiti fännide poolt ka parimaks sõitjaks), siis saame raha tagasi viiekordselt.
Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!
Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.
Muide, Betsafe maksab nüüd varem välja su Premier League’i, La Liga, Bundesliga, Meistrite liiga või Euroopa liiga panuse, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Täpsemat teavet vaata SIIT.
Pole jalgpallihuviline? Pole lugu, sest Betsafe’is saab igal nädalal E-spordi maailmas haarata 15-eurone riskivaba panus. Seda saab kasutada mistahes e-spordi sündmusel!
Ja tagatipuks veel üks põhjus, miks Betsafe’is panustada. Kui teed seda igal nädalal 50 euro ulatuses osaled loosimises, kus Betsafe’i jagab välja 1500 € väärtuses riskivabu panuseid!