Trekiratturi Erika Salumäe nime on kuulnud suurem osa Eesti inimestest. Vehkleja Svetlana Tširkova-Lozovaja kohta ei saa aga sama öelda. Ometi on nad mõlemad kahekordsed olümpiavõitjad.
Tširkova-Lozovaja sündis 1945. aastal Venemaal Tšuvašis, ent kolis vaid nelja-aastaselt Eestisse. 16-aastaselt hakkas ta tegelema Klavdi Jadlovski juhendamisel vehklemisega ning ajalugu teab tagantjärele öelda, et Tširkova-Lozovaja valis õige tee.
Muide, kui tänapäeval tundub, et Eestis harrastatakse ainult epeevehklemist (on ju kõik meie tipud sel alal), siis Tširkova-Lozovaja valis floreti. Eriti tugev oli ta naiskonnavõistluses, ehkki tiitlivõistlustel ei jäänud ta tühjade kätega ka individuaalvõistluses.
Võtame näiteks 1969. aasta MMi, mis toimus Kuubal Havanas. Mõistagi esindas Tširkova-Lozovaja Nõukogude Liitu ning naiskonnavõistluse finaalis jäädi alla Rumeeniale. Individuaalvõistlusel kaotas eestlanna turniiri jooksul vaid ühe matši, kui jäi poolfinaalis alla rumeenlannale Ileana Gyulai-Drimba-Jeneile. Ent pronksimatši Tširkova-Lozovaja võitis.
Üliedukas Müncheni olümpia
See kolmas koht jäi ka tema ainsaks tiitlivõistluste medaliks individuaalvõistlusel. Ent sellest hoolimata oli vahemik 1968-1972 Tširkova-Lozovajale üliedukas. Mainitud Havana medalite kõrval võitis ta naiskonnavõistluses kaks MM-kulda ning krooniti olümpiavõitjaks nii 1968. aastal Mehhikos kui ka 1972. aastal Münchenis.
Muide, 49 aastat tagasi Saksamaal toimunud suveolümpia oli Eestile tohutult edukas. Tširkova-Lozovaja kuldmedali kõrval tõusid poodiumi kõrgeimale astmele kõrgushüppaja Jüri Tarmak (võidutulemus 2.23) ning tõstja Jaan Talts (580 kg). Vehklemise meeskonna epeevõistluses teenis Georgi Zažitski pronksi.
Tänu edukale karjäärile teenis Tširkova-Lozovaja mitmeid teisi tiitleid. Näiteks valiti ta 1969. aastal Eesti aasta naissportlaseks ning 1972. aastal Nõukogude Liidu teeneliseks meistersportlaseks. Taasiseseisvunud Eesti ajal on ta näiteks saanud vabariigi presidendilt Valgetähe III klassi teenetemärgi ja riikliku spordi elutööpreemia.
Pärast sportlaskarjääri lõppu pole Tširkova-Lozovaja oma armastatud vehklemist maha jätnud. Ta on aastakümneid töötanud treenerina ning juhendab praegu vehklemisklubis Tallinna Mõõk.
Muide, eestlannade olümpiavõitudel on huvitav kokkusattumus. Kui suvemängudel on kaks medalit võitnud nii Salumäe kui ka Tširkova-Lozovaja, siis talimängudel on kahel korral poodiumi kõrgeimale astmele tõusnud murdmaasuusataja Kristina Šmigun-Vähi. Paistab, et kui keegi eestlannadest peaks tänavu Tokyos olümpiavõitjaks tulema, on juba ette kirjutatud, et ta võidab millalgi teisegi kulla. Mis meil saaks selle vastu olla!
Mis keelt räägivad Betsafe’i koefitsiendid?
Panustamisrubriigis keskendume reedel algavatele Tokyo olümpiamängudele, kus toimub 24. juulil epeevehklejate individuaalvõistlus. Eestit esindavad kolm naist: Katrina Lehis, Julia Beljajeva ja Erika Kirpu. Kokku astuvad võistlustulle 34 naist.
Kui vaadata epeevehklemise maailma edetabelit, on Tokyos kohal tõeline raskekahurvägi, teiste hulgas ka valitsev maailmameister Nathalie Moellhausen. Valitsev olümpiavõitja, ungarlanna Emese Szasz-Kovacs aga olümpiale ei kvalifitseerunud.
Eestlannadest on maailma edetabelis kõrgeimal kohal Lehis, kelle päralt on 12. positsioon. Kirpu on pingereas 23. ja Beljajeva 36. Selle järgi peaks meie suurim lootus olema Lehis, ent vehklemine on piisavalt üllatusi täis, et šokiks ei saaks pidada ka Kirpu ja Beljajeva head esinemist. On nad ju mõlemad võitnud tiitlivõistlustelt medaleid ning Beljajeva on ka 2013. aasta individuaalne maailmameister.
Betsafe’is on võimalik panustada, kes võidab naiste epeevehklemise. Eestlannadest parima koefitsiendiga on Lehis (15.00), Beljajeval 51.00 ja Kirpul 61.00. Kui tahta otsida väärtust ning igal juhul eestlannadele panustada, tasub vaadata just Beljajeva ja Kirpu otsa.
Tõele au andes on võitjat keeruline ennustada, sest epeevehklemises pole ühtegi naist, kes oleks individuaalvõistlusel stabiilne tiitlivõistluste medalist. Aga see tähendab ka suuremat üllatuste võimalust ehk Beljajeval ja Kirpul tasub panustamissõpradel pilku peal hoida. Ärge kogu vaba raha nende peale panustage, aga juba viis eurot võib tuua priske summa!
Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!
Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.
Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.
Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?
- Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
- Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
- Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.
Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.
Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.