Beebi Shaq – korvpallivägilane, kes jättis unustamatu mulje

Kogukusest hoolimata oli selle mehe karjäär vägagi edukas, ehkki nii mõnegi arvates võinuks ta küündida veelgi kõrgemale.


Paljud korvpallifännid mäletavad suurepäraselt, kui võimas ja ohtlik oli korvi all Shaquille O’Neal. Tema Euroopa “vend”, Sofoklis Schortsanitis võis olla vastastele sama raske pähkel pureda. Pole ka ime, kui oled 208 cm pikkune ja kaalud üle 150 kg. Sealjuures kõikus Big Sofo või Beebi Shaqi hüüdnime kandnud Schortsanitise kaal hooajast hooaega ning mõnel andmel küündis ta suisa 200 kg-ni.

Tänaseks 36-aastane Schortsanitis oli lihtsalt nii suur mees, et korvpalliväljakul ei saanud temast mööda vaadata. Ent märkimisväärsemgi on see, et tegemist on näiteks MM-hõbeda, EM-pronksi ja Euroliiga meistriga. Ta polnud lihtsalt nii suur mees, vaid ka vägagi arvestataval tasemel mängumees.

Ehkki rahvusvahelisel areenil esindas Schortsanitis oma isa kodumaad Kreekat, on ta sündinud ema kodumaal Kamerunis. Ent kui tulevane kossuvägilane oli noor, pakkis pere asjad ja kolis hellenite maale. Schortsanitis hakkas korvpalli mängima oma vanemate soovitusel ning alguses talle maailma üks populaarsemaid pallimänge ei meeldinud üldse. Õige pea olukord aga pöördus.

Schortsanitis tegi oma profidebüüdi 2000. aasta sügisel 15-aastasena Iraklise särgis. Kaks hooaega hiljem näitas ta noorusele vaatamata juba väga häid numbreid: ta tõi Kreeka meistrivõistlustel keskmiselt 11,5 punkti ja 6,2 lauapalli. Ja kossusõbrad ju teavad, et Kreeka liiga pole mingi mahlamütside kokkutulek!

Parim hooaeg tuli Iisraelis

Pärast ebaõnnestunud aastat Itaalias Cantus ja korralikku hooaega Kreekas Saloniki Arises, napsas Schortsanitise suurklubi Piraeuse Olympiacos. Ta oli võistkonna üks liidreid ja aitas klubi Euroliigas veerandfinaali. Lisaks oli Schortsanitise hooaeg nõnda hea, et ta teenis kutse Kreeka MM-koondisse, mis jõudis 2006. aastal USAs toimunud turniiril finaali, kus kaotati 47:70 Hispaaniale. Schortsanitise arvele jäi finaalis kaks punkti.

Kui debüüthooaeg Olympiacose särgis oli igati hea, siis järgneval paaril aastal oli Schortsanitis raskustes stabiilsuse leidmisega. Samuti hakkas teda taas kimbutama kaaluprobleem.

Hooajaks 2008/09 oli Schortsanitis aga end ilusti vormi ajanud ning aitas Olympiacose Euroliigas finaalturniirile. Järgmisel hooajal jõuti Euroliigas suisa finaali, kus jäädi 68:86 alla FC Barcelonale.

Schortsanitis pühkis taas kodumaa tolmu jalge alt, siirdudes Tel Avivi Maccabisse. Iisraeli gigandiga jõudis ta taas Euroliiga finaali, kuid seekord tõusis tee püsti Ateena Panathinaikose vastu. Schortsanitise Euroliiga hooaja keskmisteks näitajateks jäid 12 punkti ja 4,1 lauapalli, millega valiti ta liiga esimesse viisikusse.

See jäigi Schortsanitise parimaks hooajaks Euroliigas. Edaspidi esindas ta küll Maccabit, Panathinaikost ja Belgradi Crvena zvezdat, kuid kümne punkti piiri mängu kohta ta enam ei ületanud. Lauapallide keskmine näitaja oli maksimaalselt kolm.

NBA jäi pelgalt unistuseks

Ehkki Schortsanitis oli veidi enam kui kümmekond aastat Euroopa üks tähelepanuväärsemaid korvpallureid, loojus tema karjäär vaikselt ja lõppes ametlikult mullu detsembris. “Nüüd on mul rohkem aega oma perega veeta ning minu lõpetamine annab ka mu abikaasale võimaluse ise karjääri teha,” ütles ta Iisraeli portaalile Sport 5.

Muide, olgu märgitud, et Schortsanitis on valitud ka maailma tugevaima liiga NBA draft’is, kui 2003. aastal võttis Los Angeles Clippers ta 34. mängijana. Kolm aastat hiljem tundis Clippers huvi ta kasutamise vastu, ent kreeklane oli seotud Olympiacosega ega teinud hüpet ookeani taha.

2010. aastal, mil Schortsanitise leping Olympiacosega lõppes, soovis ta aga ise end NBAsse mängida. Ta osales Clippersi ridades suveliigas, kuid ta ei jätnud võistkonnale head muljet ning unistuste liiga jäigi Schortsanitise jaoks vaid unistuseks.

Olgu märgitud seegi, et Schortsanitise ilmselt parim mäng Kreeka eest tuli 2009. aasta EMi pronksimängus Sloveenia vastu. Tsenter viskas 23 punkti, tabas viskeid väljakult 78%, võttis kuus lauapalli, blokeeris kaks viset ja tema vastu tehti 12 viga. Kreeka võitis 57:56.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Betsafe’is on võimalik avastada mänguderohket e-Spordi maailma – teeni punkte tehes vähemalt 25 euro suuruseid panuseid (mis tahes koefitsiendiga) e-Spordile ja võta osa iganädalasest sularahaloosist, kus jagatakse välja 500 eurot! Soovid skoorida? Siis kliki SIIA!

Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?

  • Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
  • Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
  • Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.

Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.

Käimas on ka jäähokihooaeg. Selle tähistamiseks on Betsafe’il eripakkumine, kus on võimalik võita tasuta panus jäähokile. Panusta vähemalt 25 eurot (ühe panusena, minimaalse koefitsiendiga 1.50 valiku kohta) ning saadki endale preemia kas või iga nädal! Vaata lähemalt SIIT.

Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.

log in

reset password

Back to
log in