Uue aasta kolmandal päeval pani Golden State Warriorsi tagamees Stephen Curry püsti sellise viskekontserdi, et tõsisematel kossusõpradel oli tükk tegemist oma piibust ja prillidest kinni hoidmisega. Unelmate liiga kahekordne MVP ladus nii esimesel kui ka teisel poolajal 31 sanga ning temast sai 28. mängija liiga ajaloos, kes astunud 60+ punkti klubisse.
Selle eksklusiivse klubi esimene liige oli Philadelphia Warriorsi omaaegne mängumees Joe Fulks, kes kostitas 1949. aasta 10. veebruaril Indianapolis Jetsi 63 sangaga. Enim n-ö liikmekaarte on mõistagi ette näidata Wilt Chamberlainil, kes ületas nimetatud skooritähise 32 puhul. Selles arvestuses järgnevad talle Kobe Bryant (6 säärast mängu), Michael Jordan (5), Elgin Baylor (4), James Harden (4) ja Damian Lillard (3).
Ülejäänud klubiliikmetel on sarnaselt Curryga ette näidata vaid üks matš, ent kuna tegemist pole mingi suvalise tähisega tõstame ka nemad nimeliselt esile. Aktiivsetest mängijatest on selle tähiseni jõudnud Klay Thompson, Kemba Walker, LeBron James, Devin Booker ja Carmelo Anthony. Varasemast ajaloost on visete saatel korvivõrgu põlema pannud veel ka Gilbert Arenas, Rick Barry, Larry Bird, Tom Chambers, George Gervin, Allen Iverson, Bernard King, Karl Malone, Pete Maravich, Tracy McGrady, George Mikan, Shaquille O’Neal, David Robinson, David Thompson, Jerry West ja juba eelpool mainitud Joe Fulks.
Esikümnest jäi kolm kolmest puudu
Aktiivses pingereas platseerus Curry oma 62 punktiga 33. kohta jagama. Esikümnesse murdmiseks pidanuks ta veel kolm kolmest teele panema. Või tegelikult piisanuks kahest kaugviskest ning ühest tavalisest korvist, sest 10. kohta jagavad hetkel täpselt 70 punktiga Wilt Chamberlain ja Devin Booker.
Sellesse veelgi eksklusiivemasse 70+ punkti klubisse kuulubki vaid kuus meest. Kaheksandat kohta jagavad omavahel Elgin Baylor ja David Robinson (71 punkti), seejärel leiame pingereast taas mõned Chamberlaini mängud (vastavalt 72, 73 ja 73 punkti) ning 73 sangani küündis omal ajal ka David Thomson.
Unelmate liiga ajaloo kolmas tulemus (78 punkti) on taas Chamberlaini nimel, kuid teise tulemuse eest hoolitses 2006. aastal Kobe Bryant, kui ta viskas Toronto Raptorsi vastu 81 punkti. Ja no, esikohal paikneb mõistagi taas Chamberlain oma 100 punkti kohtumisega.
Ent kes troonib muulaste seas?
Terasemad korvpallisõbrad kindlasti juba märkasid, et eelpool loetletud mehed on kõik ameeriklased. Ent milline näeb välja NBA skoorikuningate edetabeli mitte-ameeriklaste versioon? Tuleb välja, et sellisel juhul tuleb meil vaadata eurooplaste poole ning 50+ punkti klubist võib leida kolm mängumeest.
Esimesena sopsutas end sinna Dallas Mavericksi legend Dirk Nowitzki, kes kogus 2004. aasta detsembris 53 punkti. Neli aastat hiljem haaras parima eurooplase tiitli talt endale San Antonio Spursi igiliikur Tony Parker, kes kostitas Minnesota Timberwolvesi 55 punktiga.
Klubi viimane täiendus on Giannis Antetokounmpo, kes kogus 2019. aasta märsis Philadelhpia 76ersi vastu 52 punkti. De facto küll edetabeli kolmas koht, kuid kreeklasel kulus selleks 36 minutit, samal ajal kui Nowitzki möllas parketil 49 ja Parker koguni 50 minutit. Ahjaa, mullu õnnestus Giannisel samamoodi korra 50 punkti kirja saada. Noh, nii muuseas.
Mitte-ameeriklaste klubisse võib tegelikult lisada ka Nigeerias sündinud, ent hiljem USA kodakondsuse hankinud Hakeen Olajuwoni, kelle NBA karjääri rekord (51 punkti) pärineb 1996. aasta jaanuarist. 50+ punkti klubisse murdis Olajuwon aga kuus aastat varem, kui kostitas Denver Nuggetsit täpselt 50 sangaga.
Curry teine seeria purunes
Paraku katkes Curry 62 punkti tähesära varjus üks teine imeline jada. Nimelt saatis tagamees tolles 3. jaanuari kohtumises läbi korvirõnga vaid 18 vabaviset 19st, mistõttu katkes tema järjestikuste vabavisete seeria. Curry suutis vabaviskejoonelt täpne olla 80 järjestikusel viskel, mis on NBA ajaloo paremuselt viies tulemus. Enamat on suutnud vaid Mahmoud Abdul Rauf (81), Nowitzki (81), Jose Calderon (87) ja Michael Williams (97).
Muidugi, natukene tahaks me siinkohal norida, sest kõnealune seeria algas 1993. aasta 23. märtsil ning lõppes sama aasta novembris. Ehk de facto järgmisel hooajal. Ent kes oleme meie, et NBA statistikutega vaielda. Kui nemad seda rekordi-vääriliseks peavad, siis las nii olla. Williamsi karjääri vabaviskeprotsent oli muideks 86,8, millega ta platseerub kõigi aegade edetabelis 26. kohale. Pole paha.
Ent kuigi vabavisked on põhjuseks, miks Williamsit tänapäeval NBAs teatakse, pole see tema karjääri säravaim saavutus. Selleks on ikkagi debüütaastal (1988-89) Detroit Pistonsi särgis saadud NBA meistrisõrmus.
P.S. Vabavisete Guinness’i rekord kuulub Ted St. Martinile, kes sopsutas läbi korvirõnga 5221 järjestikust viset. Ei, see pole trükiaps.
Mis keelt kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?
Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.
E-sport on spordiennustuse üks kõige kiiremini kasvav kategooria ja Betsafe aitab sul sellel õigele lainele saada. Panusta e-spordis vähemalt 15 eurot (minimaalse koefitsiendiga 1.50) ja võta lisaks 15-eurone riskivaba panus mistahes e-spordi sündmusel kasutamiseks. Kampaania kestab veel veidi vähem kui kuu aega, aga aega pole mõtet raisata. Kliki SIIA, et pakkumine vastu võtta!
Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.