NBA fännid saavad rõõmustada, sest Eesti aja järgi 31. juuli esimestel tundidel jätkub New Orleans Pealicansi ja Utah Jazzi kohtumisega ookeanitaguse korvpalliliiga hooaeg. Enne, kui jõuame mängude koefitsientide ja panustamisvihjeteni, tuleb aga ära jagada see kõige olulisem auhind.
Hooaeg pandi küll märtsis koroonakriisi tõttu pausile, kuid see ei tähenda, nagu ei jagataks hooaja lõpus välja auhinnad põhihooaja parimatele. Nii selgitatakse kõige väärtuslikum mängija ehk MVP, parim kaitsemängija, parim vahetusmees jne.
Juuli keskel andis NBA teada, et MVP ja teiste parimate otsustamisel ei võeta arvesse Orlandos lõpuni peetava hooaja kohtumised. Seega tulebki valijatel lähtuda enne koroonapausi näidatud esitustest.
NBA superstaarid on favoriidid
Erinevaid kihlveokontoreid ja koroonapausile eelnenud hooaega vaadates on selge, kes jagavad ära MVP auhinna. Nendeks on Lakersi staar LeBron James ning Milwaukee Bucksi A ja O Giannis Antetokounmpo. Muide, edaspidi kasutame kreeklast mainides ainult tema eesnime. Miks? Nii ei lähe autori näpud sõlme!
Soosikuks number üks peetakse Giannist. Ta on sel hooajal saanud kirja keskmiselt 29,6 punkti, 13,7 lauapalli ja 5,8 resultatiivset söötu ning on asine olnud ka kaitses. Pealegi, Bucks lõpetas idakonverentsi parima võitude-kaotuste saldoga ehk eurooplase vägev individuaalne vorm ei tulnud mõne kurrunurruvutisatsi, vaid reaalse tipptiimi särgis.
Kui Bucks oli enne koroonapausi idakonverentsi parim, siis lääne juhtoinas oli Lakers. Suurima panuses sellesse andis just James, kelle kontosse jäi 25,7 punkti, 10,6 resultatiivset söötu ja 7,9 lauapalli mängu kohta. Statistika on samuti imeline, kuid olgu märgitud, et keskmiselt müttas ameeriklane korvpalliparketil neli minutit rohkem kui Nigeeria juurtega eurooplane.
Soosik on selge
Zach Lowe on NBA maailma üks tunnustatumaid žurnaliste. Maailmakuulsas ESPNis ilmunud kolumnis märgib ta, et kuna nii mõnigi meediaesindaja on MVPd valides hääletanud LeBroni poolt, tulevad talle meelde 1993. ja 97. aasta sama auhinna valimine.
Toona kuulutati kõige väärtuslikumaks mängijaks vastavalt Charles Barkley ja Karl Malone, ehkki liiga vaieldamatu staar oli Michael Jordan. Chicago Bullsi mees polnud lihtsalt täht, vaid oli ka statistiliselt pidevalt suurepärane. Kuigi Barkley ja Malone tegid toona suurepärased hooajad, oli Jordan parem. MVP saamiseks sellest aga ei piisanud ning nagu Lowe tõdeb, armastatakse USAs autsaiderit.
Ehkki paljud peavad Jamesi praeguse generatsiooni parimaks korvpalluriks, pole Lowe sõnul ühtegi põhjust, miks peaks Lakersi liider tänavu MVP võitma. Giannis on temast üle peaaegu igas statistikakategoorias, olgu see ükskõik kui süvitsi minev. James on kreeklasest olnud parem kolmepunktivisete tabavusprotsendis ja tulemuslike söötude arvus. Seega pole mingi ime, et Bucksi A ja O kuulutatakse ülisuure tõenäosusega kõige väärtuslikumaks palluriks.
Giannist ootab teinegi auhind
Kreeklase imelist hooaega ilmestab tõik, et lisaks MVP võidujooksule on ta soosik number üks aasta kaitsemängija valimises. 211 cm pikkune Giannis on keskmiselt kirja saanud nii ühe viskeblokeeringu kui ka vaheltlõike, aga siinkohal on edasijõudnum statistika hääletamisel olulisem. Ka seal on Bucksi mees särav.
NBA eksperdid, kes on statistika lahti harutanud, ütlevad, et Giannisel pole kaitses nõrka kohta. Ta suudab edukalt katta igat positsiooni, häirides kõiki oma 221 cm pikkuse siruulatusega, mis on tema pikkusega võimas kombinatsioon. Nii tundub ta ründemängijale tohutult suur, mis julgustab palli mujale söötma, mitte korvi rünnata.
Unistuste liiga koduleht ütleb, et vastased tabavad ainult 41,8 protsenti korvirõnga juures tehtud visetest, kui Giannis on nende lähedal. Tegemist on pika puuga NBA kõige parema numbriga.
Mida räägivad Betsafe’i koefitsiendid?
Kuna koroonapaus on olnud peaaegu neli kuud, pole NBA klubide hetkevormist suurt rääkida. Jah, kontrollkohtumisi on küll peetud, kuid nende põhjal oleks rumal tohutuid järeldusi teha. Seega võtame panustamisvihjetes abiks koroonapausile eelnenud hooaja ning võistkonna koosseisu, kes Orlandos mängitaval lõputurniiril kohal on.
Jazzi kvaliteet on Pelicansiga võrreldes täiesti teisest puust. Kui esimene võitis läänekonverentsis enne koroonapausi 41 kohtumist, siis teine tundis alistamisrõõmu 28 korral. Tõsi, nende omavahelised matšid olid väga tasavägised, nii Pelicans kui ka Jazz võtsid kaks võitu. Suurim vahe oli sealjuures ainult kaheksa punkti.
5. mail teatas Jazz, et osavast punktikütist horvaat Bojan Bogdanovic on randmevigastuse tõttu hooaja lõpuni väljas. Eurooplane on klubi ainus puuduja.
Pelicansi ridadest on eemal Darius Miller ja mulluse draft’i avavaliku Zion Williamsoni puhul pole kindel, kas ta osaleb Jazzi vastu või mitte. Utah’i rivistus tundub igas mõttes tugevam ning ehkki kahe tiimi matšid on olnud pingelised, ennustame Jazzi triumfi.
Järgmiseks võtame ette 31. juuli maiuspala. Los Angeles Lakers on NBA trooni suurim favoriit, kes kohtub avamängus oma lähima jälitaja Los Angeles Clippersiga. Lakersil on küll puudu nii Rajon Rondo kui ka Avery Bradley, kuid tegemist pole esimese ega teise suurusjärgu tähtedega. Clippers on Orlandos täisrivistuses.
Koefitsiente vaadates on väärtus selgelt Clippersi võidus. Lakers on liiga suur favoriit, saati pole nad kontrollkohtumistes (jah, neist ei tasu kuigi palju välja teha, kuid midagi nad näitavad ikka) üleliia veenvad olnud, kaotades näiteks Dallas Mavericksile. Clippers on kahest senisest matšist võitnud kaks.
See kõik lisab usku, et Clippersi võidukoefitsient on liiga väärtust täis, et sellele mitte panustada. Pealegi on nad kolmas omavahelises senise hooaja mängus Lakersi kahel korral alistanud.
Panustamisvihjed lõpetame kombopanusega. Brooklyn Nets on Orlandos mängivatest tiimidest ilmselt nõrgim, sest sealt on puudu mitu olulist lüli. Washington Wizardsi kohta saab sama öelda, sest pikaaegse vigastatu John Walli kõrval pole Florida osariigis kohal teine suur staar Bradley Beal, NBA-karjääri parima hooaja teinud Davis Bertans otsustas Orlandosse mitte reisida.
Wizardsi vastasel Sunsil on kindlalt väljas vaid Kelly Oubre juunior ning Netsi vastasel Orlando Magicul Jonathan Isaac ja Al-Farouq Aminu. Nemad said aga vigastada rohkem kui pool aastat tagasi ning Magic on nendeta saanud normaalselt hakkama.
Kuna Wizardsil ja Netsil on lihtsalt nii palju puudujaid, pole nende võitu põhjust arvata. Kombopanus Sunsile ja Magicule toob täitsa okei koefitsiendi.