Sel pühapäeval mängitakse 2019. aasta korvpalli MM-i finaalmäng Argentina ja Hispaania vahel. Vaatame sel puhul tagasi kõvasti draamat ja meelelahutust pakkunud turniirile ja kummagi finalisti teekonnale lõppmängu. Teeme ka oma ennustused finaali kulgemise kohta ja püüame leida Betsafe’ist parimaid koefitsiente.
Esimesed tugevad langevad juba ala- ja vahegruppides
Tänavune korvpalli MM on pakkunud kuhjaga põnevust algusest lõpuni. Juba alagrupiturniiril tulid esimesed üllatused. Saksamaa treenerid kuulutasid enne finaalturniiri algust, et nii kõva meeskonda pole Saksamaa kunagi varem MM-ile saatnud. Tagamängija Dennis Schröder oli teinud NBA-s hea hooaja ja tugevaid nii NBA kui Euroliiga kogemusega mängijaid oli neil veel. Kuid Saksamaa kaotas kõigepealt pingelise mängu Prantsusmaale 74:78, parema õnne korral oleksid sakslased võinud selle mängu ka võita. Seejärel aga kaotati üllatuslikult ka Ladina-Ameerika keskmikule Dominikaanile 68:70 ja edasi juba medalimõtteid haudunud meeskond ei pääsenud.
Teiseks üllatuseks oli Türgi meeskond. Nad mängisid USA vastu väga tugeva mängu ja kaotasid alles lisaajal 92:93. Oleksid võinud ka võita, kui lõpus poleks vabaviskeid ära väristanud. Seejärel aga kaotasid üllatuslikult ilma oma liidri Jan Veselýta mänginud Tšehhile. Teised tugevamad liikusid edasi vahegruppidesse.
Vahegruppides hakkas juba igasuguseid huvitavaid tulemusi sündima. Üsna keskpäraseks hinnatud Poola võitis 79:74 Venemaa. Venemaal puudus paar olulist mängijat, aga neid peeti ikka vähemalt Poolast tugevamaks. Kindlalt jätkas ilma kaotuseta Argentina. Kui Argentina puhul arvati, et nende paremad ajad jäävad eelmisesse kümnendisse ja uus põlvkond pole enam nii tugev, siis turniiril on nad tõestanud vastupidist.
Hispaania pani kindlalt paika 81:69 teise medalipretendendi Serbia. Üllatav oli paljude jaoks ka see, et Kreeka ei saanud edasi 8 parema hulka. Leedu kaotas nii Austraaliale kui Prantsusmaale ja jäi ka paremate hulgast välja. Korvpallivabariigis valitses tõeline lein.
Suursoosikud nurjuvad
Kaheksa parema hulka jõudsid seega mõningase üllatusena Poola ja Tšehhi. Sealt neil enam jaksu edasi minna polnud. Tšehhi kaotas Austraaliale 70:82 ja Poola Hispaaniale 78:90. Ülejäänud kaks veerandfinaali aga kujunesid neutraalsetele korvpallisõpradele tõelisteks maiuspaladeks. Argentina võitis üllatavalt kindlalt lausa kullasoosikute hulka arvatud Serbia 97:87. Teine kullasoosik USA aga kaotas Prantsusmaale 79:89.
Õigus oli neil, kes ennustasid, et USA oma teise või kolmanda koosseisuga ikka põrub. Staarid ütlesid koondisekutsest ära ja meeskond jäi hätta. Argentina koondises elab oma teist noorust läbi 2002. aastal maailmameistrivõistlustel hõbeda ja 2004. aastal olümpial kulla ning 2008. aastal Pekingi olümpial pronksi saanud 39-aastane Luis Scola. Austraalia aga sai üldse esimest korda MM-il nelja parema hulka. Meenutame, et eelmisel MM-il Hispaanias kaotas korraldajamaa veerandfinaalis Prantsusmaale. Finaalis võitis USA Serbia 129:92 ja pronksikohtumises Prantsusmaa 95:93 Leedu.
Argentina ja Hispaania kehtestavad end poolfinaalides
2016. aasta Rio de Janeiro olümpial jäi Austraalia pronksikohtumises 88:89 napilt alla Hispaaniale. Järjekordselt kohtusid kaks meeskonda käesoleva MM-i poolfinaalis. Mäng kujunes ülimalt pingeliseks, suure osa mängust juhtinud Austraalia ei suutnud lõpus kogenumaid hispaanlasi üle mängida. Teine poolaeg lõppes viigiga, ka esimene lisaaeg ei andnud lahendust: 80:80.
Alles teisel lisaajal suutsid hispaanlased väsinud Austraalia üle mängida 95:87. Eelmisel hooajal Toronto Raptorsi meeskonnas NBA meistriks tulnud Hispaania keskmängija Marc Gasol, kes turniiri alguses tundus väsinuna ja mitte eriti heas vormis, tegi poolfinaalis oma parima mängu: 33 punkti ja 6 lauapalli. Hispaaniat võis poolfinaalis pidada favoriidiks ja tegelikult ka eelseisvas finaalis.
Teises poolfinaalis kohtusid USA alistanud Prantsusmaa ja mõnevõrra üllatuslikult nelja parema hulka jõudnud Argentina. Argentina juhtis terve mängu ja võitis lõpuks kindlalt 80:66. Hämmastavat mängu näitas jälle 39-aastane Scola, kes viskas 28 punkti ja võttis 13 lauapalli. Enne turniiri räägiti Argentina puhul rohkem nende hiilgavast eelmisest põlvkonnast ja tõsise medalipretendendina neid ei võetud.
Kuid Facundo Campazzo, Gabriel Deck ja Nicolás Laprovittola mängivad Euroopa tippklubi Madridi Reali eest, ka enamik ülejäänud meeskonnast esineb Hispaania kõrgliigas. Seega pole tegemist mingi kehva meeskonnaga ja nende võitlusvaim ning tugev kaitsemäng on silmatorkavalt head. Miks ei peaks nad veel kord üllatama ja finaalis Hispaania alistama?
Eelmisel MM-il kaotas Argentina juba kaheksandikfinaalis Brasiiliale, Hispaania jäi alla veerandfinaalis Prantsusmaale. Seega on mõlemad meeskonnad tublisti eelmise korra taset ületanud. Mõlemad koondised on korra tulnud maailmameistriks. Argentina võitis kõige esimese MM-i 1950. aastal kodus Buenos Aireses. Hispaania pälvis kuldmedalid 2006. aastal Jaapanis.
Kelle peale panustada finaalis?
Kuna Argentina pääs finaali on tulnud kõigile üllatusena ja Hispaania sats on paberi peal tugevam, siis on finaalis favoriidistaatuses Hispaania (võidukoefitsient 1,55). Samas on Argentina nii hästi õlitatud mängu näidanud, et lõuna-ameeriklaste võidukoefitsient 2,45 tundub väga ahvatlev. Samuti tuleb arvestada, et hispaanlastel kulus poolfinaali võitmiseks kaks lisaaega, mistõttu on nad kahtlemata väsinumad kui argentiinlased.
Tundub, et selles mängus visatakse kokku üle 155,5 punkti (2,05) ning tõtt-öelda tasuks isegi panustada sellele, et punktisumma ületab 159,5 (2,55). Vaadates seniseis turniirisooritusi, võib arvata, et Argentina viskab üle 74,5 punkti (1,81) ja Hispaania üle 78,5 (1,88). Kombopanustest võib kaaluda panust „külaliste võit + kogusumma üle 154,5“ (3,15), kuid tegelikult on isegi ahvatlevam ennustada „kodumeeskonna võit + kogusumma üle 154,5“ (4,95). Argentiinlaste distsiplineeritus ning Scola ja Campazzo suurepärane kokkumäng sunnivad mõneti ehk üllatuslikultki eelistama lõuna-ameeriklasi, sestap võiks panustada ka selle peale, et kodumeeskond võidab 1–10 punktiga (3,35).
Mängijate individuaalsetest sooritustest võib arvata, et Gasol viskab üle 15,5 punkti (1,83) nng Rubio üle 16 (1,83). Argentiinlaste poole pealt – Campazzo üle 14 (1,80) ja igihaljas Scola üle 17 (1,83). Võib arvata, et Socla jätkab senist taset ja registreerib punktide ja lauapallide koguarvuks üle 25 (1,83). Sama kehtib Marc Gasoli kohta (1,83).
Igatahes on kiusatus pakkuda, et mõlemad tiimid viskavad üle 80 punkti, kuid Argentina võtab lõpuks napi võidu ja lõuna-ameeriklased saavad oma esimesed kuldmedalid pärast 1950. aastat.