Esimeses osas rääkisime Premier League’i kõige suuremate ostude esikümne tagumisest poolest, kuid käesolevas artiklis jõuame nende kõige-kõigemate juurde. Nagu ka eelmises osas mainitud, võib see nimistu suve jooksul veel muutuda, kuid nende ridade kirjutamise aegu on meie list just selline. Üleminekuandmed pärinevad veebilehelt Transfermarkt.de ja nagu ikka, leiame pingereast nii suuri õnnestujaid kui ka kalleid möödalaske.
5. Kevin De Bruyne
£68,4 miljonit (Wolfsburg > Manchester City)
Kevin De Bruyne oli varemalt juba Inglismaal saanud võimaluse end tõestada, kuid Jose Mourinho praakis ta Londoni Chelseast välja ning saatis noormehe Saksamaale Wolfsburgi. Seal aga tõestas belglane end tõelise keskvälja maestrona, kes võimeline mange otsustama nii suurepärase söödu kui meisterliku pealelöögiga.
Nii käiski Manchester City 2015. aasta suvel välja 55 miljonit naela, mis koos boonustega tõusis peaaegu 70 miljonini. Seda ostu ei ole tulnud Cityl kindlasti kahetseda, sest De Bruyne on arenenud üheks maailma parimaks loovaks keskväljameheks ning registreerides nelja hooajaga 41 väravat ja 66 väravasöötu. Selle aja jooksul on belglane võitnud kaks Premier League’i tiitlit, ühe FA karika ning kolm liigakarikat. Chelsea ei jõua seda kõike nähes end ilmselt ära kiruda, et De Bruynel omal ajal minna lasi.
4. Kepa Arrizabalaga
£72 miljonit (Athletic Bilbao > Londoni Chelsea)
Chelsea tegi 2018. aasta suvel 23-aastasest Kepast maailma kalleima väravavahi, ostes ta Bilbaost 72 miljoni naela eest pärast Thibaut Courtois’ kaotamist Madridi Realile. Lisaks kopsakale hinnale, pälvis Kepa ka tervelt seitsme aasta pikkuse lepingu ja 10 miljoni naela suuruse aastapalga.
Kuigi hispaanlasel oli esimesel hooajal Inglismaal kohati säravaid momente, ei saa veel kaugeltki öelda, et noor väravavaht on oma hinda väärt olnud. Samas oligi tegemist ostuga, mille puhul peetakse silmas pikka perspektiivi. Arvestades, et Chelsea’le on hetkel kehtestatud ostukeeld üleminekureeglite rikkumise eest, siis ei ole keegi ilmselt lähiajal Kepa positsiooni ohustamas ja bask saab küllaga võimalusi oma võimeid tõestada.
3. Virgil van Dijk
£76,2 miljonit (Southampton > Liverpool)
Muidu muljetavaldava Liverpooli nõrgaks kohaks oli juba mõnda aega peetud kaitseliini (ja väravavahti), kui peatreener Jürgen Klopp lõpuks 2018. aasta jaanuaris klubisse Virgil van Dijki tõi, tehes temast ühtlasi maailma kalleima kaitsja. Röögatu hind pani nii mõnegi asjatundja kulmu kergitama, kuid juba praegu võib öelda, et iga penn on läinud asja ette.
Van Dijk on muutnud Liverpooli kaitset tundmatuseni – enne tema tulekut oli Liverpool 2017-18 hooajal lasknud endale lüüa keskmiselt 1,21 väravat ühes mängus; alates jaanuarist kuni hooaja lõpuni oli see number 0,66 ja läinud hooajal lausa 0,58. Samuti aitas hollandlane võita Liverpoolil läinud hooajal Meistrite liiga ning registreerida klubi ajaloo suurim punktiskoor liigas (97). Inglise profijalgpallurite liit valis van Dijki ka möödunud hooaja parimaks mängijaks.
2. Romelu Lukaku
£76,23 miljonit (Everton > Manchester United)
Romelu Lukaku oli noores eas Chelsea’sse ostetud, kuid seal mänguaega vähe näinud ja mitut puhku laenule saadetud. West Bromwich Albionis ja Evertonis laenul olles tegi Belgia ründaja aga stabiilselt väga tugevaid sooritusi ning viimane ta endale pärast edukat laenu ka 2014. aastal päriseks ostis. Ka ametliku Evertoni mängijana jätkas Lukaku väravate kõmmutamist ja oli vaid aja küsimus, mil mõni suurklubi teda kosima tuleb.
2017. aasta suvel siirduski mees 75 miljoni naela eest Manchester Unitedisse ning tegi kohe ka igati korraliku hooaja, lüües kõikide turniiride peale kokku 27 väravat. Eelmine hooaeg oli Lukakul aga tunduvalt kehvem ja 15 väravat 45 mängus valmistas pettumuse nii mehele endale kui ka klubile ja fännidele.
Samuti kaotas ründaja ka oma kindla edurivikoha ja praegu käivad jutud belglase lahkumisest mandri-Euroopasse. Kuhu iganes Lukaku ka ei siirduks, jääb United selle tehinguga kindlasti miinusesse, sest ostusummat nad praeguse seisuga tagasi mitte kuidagi ei teeniks.
1. Paul Pogba
£94,5 miljonit (Torino Juventus > Manchester United)
Paul Pogba sirgus profijalgpalluriks Manchester Unitedi noortesüsteemis ja oli juba varakult silmatorkav talent. Paraku ei saanud talle aga keegi garanteerida Unitedi põhimeeskonnas stabiilset mänguaega ning noormees frustreerus ja 19-aastane prantslane siirdus 2012. aastal Torino Juventusesse.
Itaalias kehtestas Pogba end aga tõelise keskväljakuningana, võites neli järjestikust Itaalia meistritiitlit, ning 2016. aastal maksis United Juventusele toonase maailma rekordi väärilise üleminekusumma, et tuua 23-aastane dünamo tagasi Manchesteri.
Kolm aastat hiljem tekitab Pogba nii fännide kui ekspertide seas ikka veel vastakaid arvamusi. Keegi ei kahtle tema võimetes, kuid liigagi tihti näeme Pogbat väljakul pea norus löntsimas või frustreerunult käsi laiutamas. Vähim, mida sellise summa eest oodata, on see, et mängija annab endast platsil 100%, aga sellist muljet just väga sageli Pogba puhul ei ole.
Pole siis ime, et üha rohkem koguvad tuure jutud, kuidas United on väga lähedal kokkuleppele Madridi Realiga, et saata kallis staar Hispaaniasse ja teenida midagigi kulutatud summast tagasi. Kuigi jalgpallurite ostusummad on viimastel aastatel lausa plahvatanud ja enam ei pane üle saja miljoni maksev mängija enam kedagi ahhetama, siis Premier League’is on Pogba üleminekusumma endiselt rekord.
See on isegi mõneti veider, sest Inglismaa meistriliigat võib pidada maailma kõige jõukamaks kodumaiseks liigaks. Sestap on alust arvata, et peatselt räägime kõik juba uuest rekordimehest.