TOP 10: Premier League’i ajaloo kõige kallimad jalgpallurid – 1. osa


Premier League’i uus hooaeg algab juba 10. augustil ning klubid valmistuvad selleks hoogsalt, pidades sõpruskohtumisi ja tuuritades mööda maailma. Samas on üleminekuaken avatud kuni 8. augustini, mis tähendab, et veel on aega täiendada oma satsi uute mängijatega ning suurendada nii tõenäosust edukaks hooajaks.

Inglismaa meistriliigat peetakse maailma kõige jõukamaks liigaks, nii et suured üleminekusummad on seal igasuvine (ja -talvine) tõsiasi. Selgi suvel on toimunud juba mõned tõsiselt suured ostud, näiteks liikus Tanguy Ndombele Lyonist Tottenham Hotspuri 54 miljoni naela eest ning Aaron Wan-Bissaka osteti Crystal Palace’ist Manchester Unitedisse 49,5 miljoni naelsterlingi eest.  

Kuigi summad on pöörased, ei mahu need mehed ometi kõigi aegade kallimate Premier League’i ostude etteotsa. Sellepärast otsustasimegi uurida, kes sinna üldse mahuvad ning alljärgnevalt heidame pilgu senisele rekordostude esikümnele – vaatame, kui palju nad maksid ning hindame, kas nad oma hinda ka väärt on olnud.

See nimekiri võib mõistagi enne hooaja algust veel muutuda ning juba liiguvadki kõlakad, et et Manchester United on jõudnud Roma Lazioga kokkuleppele noore serblase Sergej Milinkovic-Savici ostmise osas hinna eest, mis murraks enda kahtlemata allolevasse listi. Nende ridade kirjutamise ajal ei ole seda tehingut aga veel toimunud ning meie saame lähtuda ainult tehtud tehingutest.

Kuna väidetavad ostuhinnad varieeruvad vastavalt väljaandele kohati päris korralikult, siis otsustasime toetuda portaali Transfermarkt.de andmetele, mida peetakse üldiselt kõige usaldusväärsemateks ja kus on arvestatud sisse ka erinevaid boonuseid, mis lisanduvad põhisummale. Samuti oleme üleminekusummad toonud ära naelsterlingites, kuna tegemist on ikkagi Inglismaa liigaga!

10. Aymeric Laporte
£58,5 miljonit (Athletic Bilbao > Manchester City)

Foto: TT

Manchester City nime võib selles listis näha korduvalt ja klubi Araabia naftašeikidest omanikud ei ole seni üleminekusummade osas koonerdanud. 2018. aasta jaanuaris Athletic Bilbaost soetatud Aymeric Laporte maksis 23-aastase keskkaitsja kohta ikka koletu summa. 58,50 miljonit naela oli toona ka Cityle rekordiline ostusumma ning eks noorus ja suur hinnalipik mängisid veidi ebaühtlasel algusel Inglismaal ka oma rolli.

Eelmise hooaja alguseks oli Laporte aga oma koha klubis leidnud ning lõppenud hooajal oli hispaanlane City kaitseliinis põhimees, jättes vahele vaid kolm liigamängu ning aidates klubil kaitsta oma Premier League’i tiitlit. Praegu võime igatahes julgelt öelda, et tegemist on liiga ühe parima kaitsjaga.

9. Alvaro Morata
£59,4 miljont (Real Madrid > Chelsea)

Foto: TT

Varem nii Juventuses kui Madridi Realis muljet avaldanud Morata saabus Chelseasse 2017. aasta juulis toonase klubirekordi eest ja tundus esialgu hea ostuna, lüües hooaja esimeses kuues mängus kuus väravat ning saades enne aasta lõppu oma arvele 14 kolli. Seejärel läks hispaanlase vorm aga järsult allamäge ning hooaja teine pool oli Morata jaoks ikka kohutav – vaid üks tabamus viie kuu jooksul räägib enda eest.

Möödunud hooaja esimeses pooles sai ründaja ette näidata vaid kuus tabamust 14 mängust ning mees saadeti jaanuaris 18 kuu pikkusele laenule Madridi Atleticosse.

8. Riyad Mahrez
£61 miljonit (Leicester City > Manchester City)

Foto: TT

City oli Mahrezit jahtinud juba mõnda aega ning jaanuaris 2018 lükkas Leicester tagasi lausa neli pakkumist enne, kui sama aasta suvel suurklubi ikka oma tahtmise sai ning Alžeeria ääreründaja enam kui 60 miljoni naelsterlingi eest soetas. Tegemist oli City jaoks siis rekordsummaga ning kuigi klubi kaitses Premier League’i tiitlit möödunud hooajal edukalt, siis Mahrez ei mänginud selles põhirolli ja oli pigem vahetusmees.

Äsja Alžeeriaga Aafrika meistriks tulnud ääreründaja loodab oma teisel hooajal klubi eest jõuda lähemale nendele standarditele, mida võisime näha Leicesteri imelisel liigavõidu hooajal 2015-16 – Mahrez valiti siis ka liiga parimaks mängijaks oma kaasprofessionaalide poolt.

7. Rodri
£63 miljonit (Madridi Atletico > Manchester City)

Foto: TT

Tundub, et igas üleminekuaknas peab City purustama oma senise osturekordi. Nii ka sel suvel – 63 miljoni naelsterlingi eest osteti Atletico Madridist kaitsev poolkaitsja Rodri. 23-aastane hispaanlane peaks võtma ohjad üle 34-aastaselt Fernandinholt, kes on juba aastaid City jaoks sel positsioonil täiesti asendamatu olnud.

Neli aastat tagasi oli Rodri huvitaval kombel Atleti mängija, kuid ta müüdi siis Villarreali. Pärast kolme edukat aastat seal otsustas Atletico mehe aga tagasi osta. Peatreener Simeone all jõudiski ta nüüd vaid ühe hooaja mängida, kuid kui arvestada, et 2018. aastal maksis Madridi klubi Rodri eest napilt alla 18 miljoni naela, siis aastaga ühe mängija pealt üle 40 miljoni naela kasumit teenida pole sugugi paha. Paratamatult on noort hispaania keskpoolikut juba võrreldud legendaarse Barca mängumehe Sergio Busquetsiga.

6. Angel Di Maria
£67,5 miljonit (Madridi Real > Manchester United)

Foto: TT

Manchester United tundus olevat teinud turul suurepärase lükke, kui 2014. aastal soetati Madridi Realist toonase Inglismaa rekordi eest hiljuti Meistrite liiga finaali parimaks mängijaks valitud Angel Di Maria. Mehe üleminekuhind jäi napilt alla 60 miljoni naela, kuid koos kõigi boonustega kerkis peaaegu 70 naelsterlingini.

Argentiinlane alustas uut hooaega ka kenasti, lüües esimeses neljas mängus kolm väravat ja tõstes fännide ootused taevasse. Paraku kukkus Di Maria vorm peatselt kolinal keldrisse ning suurem osa hooajast olid mehe sooritused täiesti kohutavad. Kasuks ei tulnud ka asjaolu, et peatreener Louis van Gaal soovis ääreründajat mängitada tipuründaja või täpsemini nn libaüheksana, ega ka see, et lõuna-ameeriklane ei suutnud kuidagi harjuda Põhja-Inglismaa kliimaga. 2015. aastal müüs United mehe 44 miljoni naela eest Paris Saint-Germainile.

log in

reset password

Back to
log in