Kuigi Viljandi Tuleviku auhinnakapist võib leida ka mitmeid Maarjamaa medaleid, sealhulgas Eesti meistrivõistluste hõbedase autasu, oli see ikkagi kõva üllatus, kui 13. mänguvooru järel lahutas Tuleviku poodiumikohast kõigest kolm silma. Kolm vooru hiljem on too vahe küll juba üheksa punkti peale kärisenud, kuid viljandlaste koht tabelis on jätkuvalt viies. Ja seda juba 12ndat vooru järjest…
Ent enne olevikust rääkimist krutime ajaratta 1912. aasta 9. juunisse, mil kinnitati Viljandi Tuleviku põhikiri. De facto oli see tõesti vutiklubi sünd, kuid de jure on selleks sama aasta 23. september. Tuleviku spordiseltsis hakati tõsisemalt nahkkera taga ajama 1913. aasta alguses, mil asjalikematel asjaajajatel õnnestus mõisalt endale kaubelda järveäärne koplipealne, kus praegu asub 1086-pealine Viljandi linnastaadion.
Järjepidevam pallimäng läks lahti alles aga pärast vabadussõja lõppu, 1920. aastal. 30ndatel pakkus Tulevikule folgipealinnas konkurentsi ka Viljandi Jalgpalliklubi, kuid tollase vutipüramiidi tippu kumbki neist ei pürginud. Põhjus oli sealjuures proosaline – head pallurid olid jagunenud satside vahel võrdselt. Panduks nad kokku, võinuks ehk suuremat tolku saada, ent see tähendanuks kellegi poole uhkuse allaneelamist, mistõttu polnud reaalselt mõeldav asjade käik.
Tuleviku minevik on Flora toonitud
Nõukogude korra saabudes (1940) likvideeriti Eestis peaaegu päevapealt kõik senised spordiseltsid ning sellest saatusest polnud pääsu ka Tulevikul. Punane olevik taandus taas alles sinimustvalge korra ajal ehk 1992. aastal. Senine Viljandi Linnameeskond nimetati esmalt ümber Viljandi JK-ks ning seejärel sama aasta teises pooles veel ka JK Tulevikuks.
Paraku olid algusaastad klubi jaoks karmid. 1992. aastal platseeruti 14-liikmelises Meistriliigas eelviimaseks, kuid Pärnu JK loobumise tõttu säilitati koht kõrgliigas. Suurt rõõmu sellega ei kaasnenud, sest aasta hiljem jäädi Meistriliigas viimaseks ning siis esiliigast enam pääsu polnud. Vahemikus 1993-1997 veedetigi neli aastat Maarjamaa tugevuselt teisel liigatasandil, kust kerkiti üles alles 1997-98 hooajaks. Ent sedagi kunstlikult.
Sportliku printsiibi alusel pidanuks Tulevik toona potsatama isegi II liigasse, ent… kuna paralleelselt sai Tulevik osaks Tallinna FC Flora süsteemist said nad endale Tallinna JK Vallist kõrgliigas vakantseks jäänud koha. Ja see polnud veel kõik. Lisaks toodi folgipealinna peaaegu terve koosseisu jagu mängijaid Lelle SK-st.
Peatreener Sergei Ratnikovi käe all ning Argo Arbeiteri väravate toel lõpetasid viljandlased 1997-98 põhihooaja kolmandal kohal, kuid hooaja teises pooles lasti Tallinna Lantana ja Narva Trans endast ikkagi mööda, mistõttu tuli lõpuks leppida viienda kohaga.
Rüütli tavad osutusid edu võtmeks
Seejärel Ratnikov lahkus ning tema asendajaks toodi 44-aastane Tarmo Rüütli. Täri esimene ülesanne oli aga karm. Nimelt oli Tulevik teeninud koha Intertoto karikasarjas, kus ootas ees šveitslaste St. Gallen. Võõral väljakul toimunud avamäng kaotati 2:3, mis jättis kordusmänguks lootused ellu. Pidanuks viljandlased edasipääsuks ju näiteks 1:0 või 2:1 võitma. Ent selle asemel saadi hoopis 1:6 sahmakas.
“Nii suurt kaotust ei osanud ma oodata. Väravad sündisid just meie kaitseliini rumalatest vigadest ja sellest on mul kõige rohkem kahju,” tunnistas tolleks hetkeks kõigest paar nädalat Tuleviku peatreenerina tegutsenud Rüütli pärast kohtumist Õhtulehele. Küll lisas juhendaja, et olulisi muudatusi ta kaotusest hoolimata tiimis tegema ei hakka. Tulemus? Sarnaselt Ratnikovile viies koht… ning lühendatud sügishooajal oli viljandlaste suurim väravakütt… Teet Allas 4 tabamusega.
Esimene kevad-sügis hooaeg taasiseseisvunud Eestis osutus aga Tuleviku jackpot’iks. Rüütli juhendamisel lõpetati meistrivõistlused hõbemedaliga ning sealjuures edestati ka tollast emaklubi FC Florat. Samal aastal jõuti ka Eesti karikafinaali, kuid seal tuli viljandlastel tunnistada äsjaloodud Maardu Levadia 3:2 paremust.
Seejärel napsas Flora Rüütli endale ning Tuleviku lootsiks sai Aivar Lillevere. Uus juhendaja jätkas sealt, kus Täri oli jäänud pooleli. Ent viimase hetke vääratused jätsid Tuleviku 2000. aastal lõpuks neljandaks. Medalist jäi lahutama kolm punkti. Karikasarjas suutis Lillevere siiski eelkäija vääriline olla: taas jõuti finaali, kus jäädi 0:2 alla Maardu Levadiale. Eurosarjas õnnestus Lilleverel isegi Rüütlile silmad ette teha, kui UEFA karika esimese eelringi kodumängus tehti Kruševaci Napredakiga 1:1 viik. (Võõrsil siiski kaotati 1:5).
Kuna too edu oli suuresti saavutatud Florale kuulunud mängijatega, oli ilmne, et ühel hetkel napsab emaklubi mehed endale. Nii ka läks ning Tulevik taandus Meistriliiga keskmikuks. Vahemikus 2001-2010 ehk kümnel hooajal palliti põhiliselt viienda-kuuenda koha peal, vaid korra, 2009. aastal oldi lähedal väljakukkumisele. Ja noh, tehniliselt ka välja kukuti, kuna üleminekumängudes Tallinna Kaleviga kasutas Tulevik keelatud mängijat. Ent kuna Maag ja Tammeka otsustasid samal aastal leivad ühte kappi panna, jäi Viljandi Meistriliigasse.
Tulevik otsustas juurtele truuks jääda
2011. aasta alguses otsustati Viljandis aga vutireformi kasuks. See tähendas, et Tulevik, senisel kujul, likvideeriti – nende koha võttis kõrgliigas üle Flora tütarklubi FC Viljandi, mis eksisteeris vaid kaks hooaega – ning iseseisvunud Tulevik hakkas kohalike mängijatega pallima 2. liigast. Raiko Mutle ja Rain Tölpuse eestvedamisel tõusis meeskond pärast kahte hooaega esiliigasse ning sealt omakorda kaks hooaega hiljem üleminekumängude kaudu 2015. aasta hooajaks tagasi meistriliigasse.
Aga uus algus oli karm. Esimene iseseisev hooaeg Premium liigas lõppes viimase kohaga ning uuesti esiliigasse prantsatamisega. 2017. aastaks suudeti aga uuesti Premium liigasse tõusta ning siis ka juba püsima jääda. Esmalt platseeruti kaheksandaks ning viimased kaks hooaega peatreener Sander Posti juhendamisel juba seitsmendaks.
Praegu ollakse aga kursil, et lõpetada iseseisva klubina veelgi kõrgemal.
Mis keelt kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?
Et aga nii läheks peab Tulevik oma õnne ümber pöörama. Viimased kolm vooru on viljandlased lahkunud platsilt noruspäi ehk kaotajatena ning 18. voorus ootab neid ees järgmine karm pähkel ehk Nõmme Kalju. Nende ridade kirjutamise hetkel paraku Betsafe’i koefitsiendimeistrid veel numbreid meile öelda ei oska, kuid kui need ühel hetkel tulevad, soovitame meie panustada väravate arvule. Näiteks panna piiriks 2,5 tabamust ning nautida sellega kaasnevat koefitsienti.
Küll oskavad Betsafe’i targad öelda meile Narva Transi võidukoefitsienti Tallinna FCI Levadia vastu. 1×2 panuse korral on see 5.40, kuid näiteks “viik välistatud” variandi korral oleks see 4.30 ning topeltšansiga (ehk Transi viik või võit) 2.45. Meie soovitame kinni haarata sellest viimasest, sest on Levadia viimases kahes voorus Tammeka ja Kuressaare vastu ju vääratanud.
Tallinna Kalevi ja Tartu Tammeka duellis näitavad kõik märgid Taaralinna meeskonna kasuks. Paraku teavad seda ka koefitsiendimeistrid, mistõttu on tartlaste koef kõigest 1.35. No ei ahvatle. Aga kui arvestada, et viimases neljas mängus on Tammeka löönud vaid kolm väravat ning Kalev suutnud omakorda Flora, Paide ja Transi vastu kaotusseisu soliidsena hoida, siis tundub hea šanss selleks, et ka tolles matšis liiga palju võrgud ei sahise. Väravate hulk alla 2.5 ning koefitsient 2.40 ongi käes!
Laupäeva õhtul lähevad veel vastamisi ka FC Kuressaare ja Paide Linnameeskond. Tolles mängus on favoriidiks mõistagi külalised. Samas, teoreetiliselt on väike oht, et Paide tolles mängus põhimeestele natukene kergema tööpäeva annab, kuna kohe järgmisel nädalal tuleb eurosarjas madistada Vilniuse Žalgirisega. Aga kui uskuda peatreener Vjatšeslav Zahovaiko sõnu, siis seda ta lubada ei saa. Tõsi ka, sest kui tahta euromängudest ja -rahadest unistada ka järgmine aasta, on tänavu tarvis koduliigas lõpetada esimese kolme seas… ehk trügida Flora-Kalju-Levadia vahele.
Sestap usume, et Paide läheb Saaremaal andma nii nagu torust tuleb. Ning kui mängupilt on samasugune nagu möödunud nädalavahetusel Tuleviku vastu avapoolajal näidatu, võib sealt oodata ka viie-kuueväravalist üleolekut. Meie jääme aga rahulikuks. Anname saarlastele 1:0 algedu ette ning naudime 1.73-st koefitsienti.
Premium liiga 18. vooru lõpetavad Tallinna Legion ja Tallinna Flora. Tolles matšis… oeh, mida me keerutame. Flora on favoriit ning 99% ka võidavad. Aga kes tahab riskida, siis “viik välistatud” variandi korral on Legioni võidukoefitsient 15.0. Ehk korraks võtab isegi mõtlema, et äkki võiks õlleraha sinna peale visata ja 15 õlut vastu saada… eriti arvestades, et alles kolmapäeval müttasid Flora mehed Meistrite liiga eelringis 120+ minutit Suduva vastu. Ja olid lõpuvile kõlades väga väsinud ja löödud.
Lisaks tasub silma peal hoida meie WRC-pakkumisel. Tee panuseid, mängi slotikates ja roni edetabelis: neli mängijat võidavad eksklusiivse WRC-ralli VIP-paketi kahele! Auhindu jagub 100 mängijale, sh suured boonused, tasuta spinnid ja riskivabad panused.
Ja see pole veel kõik! Lisaks saavad WRC ralli VIP-paketi kahele 3 mängijat, kes selguvad loosi teel. Nii et kogu loosipileteid ja looda, et õnn naeratab just sulle! Vaata täpsemalt SIIT.