Euroopa viiest tippliigast antakse tänavu esimesena avalöök Ligue 1-le ehk Prantsusmaa kõrgliigale. See toimub juba sel reedel, mil legendaarsel Stade Louis II-l lähevad vastamisi AS Monaco ja Nantes. Uus hooaeg tuleb kahtlemata põnev, kuid kuna meile meeldib lähtuda ka põhimõttest – kes minevikku ei mäleta, see elab tulevikuta – siis võtamegi siinkohal pulkadeks selle, kuidas Lille mullu Pariisi Saint-Germaini hegemoonia katkestas.
Koerte (Les Dogues – prantsuse k) triumfi peaarhitektiks oli mõistagi nende peatreener Christophe Galtier, keda paljud on tituleerinud Euroopa üheks alahinnatuimaks juhendajaks. Kui prantslane 2017. aasta detsembris Marcelo Bielsalt teatepulga üle võttis, oli meeskond liigast väljakukkumise äärel. Ent kolm järjestikust võitu Metzi, Toulouse’i ja Dijoni üle upitasid Lille’i siiski ülinapilt algkõrgusest (loe: relegatsioonist) üle 17. kohale.
Aasta hiljem oli endise kaitsva poolkaitsja mõju klubile veelgi ilmsem: nad lõpetasid hooaja hõbemedalil ning kvalifitseerusid Meistrite liigasse. 2019-20 jõuvarude jagamise tõttu liiga ja eurosarja vahel enam “nii hästi” välja ei tulnud – nad jäid ühe punktiga poodiumilt välja – kuid mullu tuli tõmmati siis jackpot. Kuidas?
Tee tööd, näe vaeva
Galtier pani mehed uskuma teineteisse. Nimelt on ta põhimõtteliselt igasuguse individualismi vastane, vaid nõuab oma hoolealustelt roppu koostööd, ränka tööeetikat ning suurepärast organiseeritust. Selle põhjal ladus ta meeskonnale vundamendi, millest niisama naljalt keegi juba läbi ei murdnud. Seda kinnitas ka statistika: Lille’ile mitte ainult ei löödud mullu kõige vähem väravaid (23), vaid nende vastu tehti ka kõige vähem pealelööke.
Suurepärase tagalatöö eest tuleb siis kiita Jose Fontet ja Sven Botmani ning mõistagi neid väravapostide vahel juhendanud Mike Maignani, kes teenis eelmisel aastal ka esimese kutse Prantsusmaa koondisesse. Ehk taas sai kinnitust tõdemus: mänge võidetakse ründajatega, aga tiitleid kaitsjatega.
Kuigi see mõistagi ei tähendanud, et Lille’il mingid mahlamütsid ründes oleks olnud.
Hiilgav abi spordidirektorilt
Üks asi, mis Galtieri tööd veelgi rohkem esile tõstab, on asjaolu, et 2017. aastal pukki asudes oldi tal käed seotud. Nimelt oli Lille toona üleminekutebänni all. Samal ajal tiimi omanikuks saanud endine Lotuse F1 tiimi boss Gerard Lopez otsustas klubi olukorra parandamiseks ameeriklastelt 225 miljonit eurot laenu võtta – lihtsalt et katta jooksvad kulud ning tagada mingigi rahakott hädavajalikeks üleminekuteks.
Ja kelle Galtier ning tema parem käsi, klubi spordidirektor Luis Campos – kes muideks oli AS Monaco 2017. aasta tiitlivõidu üks arhitektidest – siis tippjalgpalli mõttes kommiraha pardale meelitasid? Yves Bissouma toodi tiimi 8 miljoni eest, Kevin Malcuit 7 eest ning siis Jonathan Ikone, Zeki Celik, Rafael Leoa, Jonathan Bamba ja Jose Fonte kokku 9 miljonit eest. Ning see ei hõlma siis tasuta endale meelitatud Boubakary Soumaret.
Raha teeb raha
Järgmistel hooaegadel tehti mõistagi osad mehed (raskeks) rahaks. Näiteks parseldati Nicolas Pepe ja Gabriel kokku 98 miljonit euro eest Arsenali ning Victor Osimhen 70 eest Napolisse. Nõnda ei roninud meeskond mitte ainult võlakoorma alt välja, vaid see võimaldas neil taas üleminekuturule sukelduda. Ent mitte pea ees, vaid mõistlikult.
27 miljonit Jonathan Davidi eest, 8 miljonit Sven Botmani eest ja mõistagi kõige krooniks meelitati esimest korda kodumaalt ära Türgi vanameister Burak Yilmaz, kes siis 35-aastaselt meeskonna tõeliseks talismaniks tõusis.
Kui selle kõige põhjal jäi mulje, et Lille ostis lihtsalt hulgi mehi kokku, siis nii see polnud. Oma tiitlivõidu hooajal kasutasid nad kõigest 21 mängijat, mis oli Ligue 1 väikseim number. Ehk tõesti, kui mängija tõusis püünele, ja korralik pakkumine oli olemas, siis ta ka rahaks tehti. Ent seda ainult selleks, et järgmine mängumees kusagilt kübarast välja tõmmata. Täpselt nagu teeb seda ka Dortmundi Borussia!
Mis keelt kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?
Kuigi Ligue 1 avapauk kõlab juba reedel, siis panustamisrubriigis vaatame otsa “päris” nädalavahetuse mängudele. Suurfavoriit PSG astub võistlustulle laupäeval, kuid ega nende kohtumises Toryes’iga just liiga palju panustamiskohti pole. Pariislased on äsja üles tulnud meeskonna vastu selged soosikud, mistap kiikame me 1×2 asemel hoopis väravapanuste otsa. Kui PSG võidab ning kohtumises näeb üle 2 värava, siis on koefitsiendiks näiteks igati soliidne 1.80, millest me ka kinni haarame.
Järgmise soovitusega kiikame teise ülestõusja Clermonti matšile otsa. Nemad madistavad võõral väljakul Bordeaux’ga ning kuigi nimekamad võõrustajad pole praegusel hetkel oma parimate päevade tasemel, on nad tolles kohtumises pigem kerged soosikud. Seega hüpakem pardale!
Avavoorus näivad šansid head ka tiitlikaitsja Lille’i jaoks, kes sõidab siis külla mullusele 10. koha meeskonnale Metzile. Pikka juttu siinkohal tegema ei hakkagi, kui valitsev tšempion koperdab, siis sööme mütsi ära.
Ära maha maga Betsafe’i eripakkumisi!
Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.
Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.
Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?
- Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
- Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
- Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.
Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.