Jalgpalli EMi selgroog on murtud ning 24 kangest on alles jäänud 16, kes vanas heas väljalangemissüsteemis nüüd Vana Maailma parima selgitavad. Kõik turniirieelsed soosikud on jätkuvalt konkurentsis, kuid mõistagi leidub neid koondiseid, kelle mängumasin on nurrunud juba kolm mängu, kui ka neid, kelle oma siiani turtsub. Ent meid huvitab, kas see on üldse oluline?
Nõnda vaatasime play-off’i eel otsa varasematele EMidel, et näha, kuidas eelmised meistrid üldse turniire on alustanud.
See kõik algas 20 aastat hiljem
Nõnda tuleb meil ajas tagasi rännata aastasse 1980. Oot, aga miks mitte 1960, siis toimus ju esimene EM? Põhjus on lihtne: enne seda osaleski finaalturniiril vaid kaheksa meeskond, kes siis play-off formaadis omavahel madistasid ning nõnda medaleid jagasid.
Ent 1980. aastal Itaalias olid kaheksa osalist esimest korda jagatud kahte neljaliikmelisse alagruppi. Täpselt nagu praegu! Ent mis polnud nagu praegu, oli see, et alagrupist edasi said ainult* võitjad, kes pidasid seejärel omavahel finaalkohtumise. Ehk toona oli turniiri hästi alustamine hädavajalik, sest vastasel juhul võis karikast lihtsalt suu puhtaks pühkida.
*Tegelikult läksid ka alagrupis teise koha meeskonna omavahel vastamisi pronksimatšis, aga… noh, pronksimatš ütleb juba iseenesest kõik, mis vaja.
Pühalik loetelu algab nüüd
Alles 1984. aastal tuli kasutusele vutisõpradele tuttavam süsteem: gruppide kaks paremat pääsesid edasi traditsioonilisse play-off’i. Ehk meie kokkuvõte algab siit.
1984. aasta: tšempion Prantsusmaa. Alagrupis kolm võitu (Taani, Belgia ja Jugoslaavia) ja kindel esikoht.
1988. aasta: tšempion Holland. Turniiri alustati kaotusega Nõukogude Liidule, kuid seejärel alistati Inglismaa ja Iirimaa ning mindi teisena rahulikult alagrupist edasi.
1992. aasta: tšempion Taani. Avamängus viigistati Inglismaaga, seejärel kaotati Rootsile, kuid viimases voorus võideti Prantsusmaad. Kuna naabrid rootslased alistasid samal ajal ka Inglismaa, siis õnnestus teisena grupist edasi lipsata.
1996. aasta: tšempion Saksamaa. Kaks kindlat võitu Tšehhi ja Venemaa üle ja seejärel 0:0 viik itaallastega. Kindel esikoht grupis.
2000. aasta: tšempion Prantsusmaa. Kaks võitu Taani ja Tšehhi üle, pärast mida lubati juba edasipääsnuna 2:3 libastumine Hollandi vastu.
2004. aasta: tšempion Kreeka. Turniiri alustati šokiga, kui avamängus alistati 2:1 Portugal. Seejärel viigistati Hispaaniaga ning kuigi viimases voorus kaotati 1:2 Venemaale, pääseti tänu paremale väravate vahele (4:4 vs. 2:2) ikkagi edasi.
2008. aasta: tšempion Hispaania. Kolm kindlat võitu (Venemaa, Rootsi ja Kreeka) ning kindel esikoht alagrupis.
2012. aasta: tšempion Hispaania. Avamängus viik Itaaliaga, seejärel triumfid Iirimaa ja Horvaatia üle ning grupi esikoht.
2016. aasta: tšempion Portugal. Avamängus viik Islandiga, seejärel viik Austriaga ning lõpetuseks viik Ungariga. Kolme punktiga jäädi alagrupis kolmandaks, mis vana formaadiga tähendanuks põrumist, kuid laiendatud finaalturniiril eksisteeris nende jaoks päästerõngas, millest kinni haarata.
Järeldus: see pole oluline!
Kui tahta sellest teha nüüd mingeid järeldusi, siis nii Taani 1992, Kreeka 2004 kui ka Portugali viie aasta tagune triumf võtsid kõik selle tabavalt kokku. Alagrupist on oluline lihtsalt edasi pääseda, vahendeid valimata. Sest ees ootavad väljalangemismängud, kus edasipääsuks piisab ühestainumast löögist, mis lihtsalt võrgus maandub. Nagu tänavusel EMil oli Soome-Taani kohtumine.
Ja mis puutub alagrupis võimutsemisesse, siis pärast 16 meeskonna peale laienemist on sellega keegi hakkama saanud iga turniir, kuid üheksast kangest on Euroopa meistritiitli imelisele algusele otsa kirjutanud vaid hispaanlased. Seda siis 2008. aastal.
Ülejäänud õnnetud on Saksamaa (2012, kaotasid poolfinaalis), Horvaatia (2008, kaotasid veerandfinaalis), Holland (2008, kaotasid veerandfinaalis), Tšehhi (2004, kaotasid poolfinaalis), Holland (2000, kaotasid poolfinaalis), Itaalia (2000, kaotasid finaalis), Portugal (2000, kaotasid poolfinaalis) ja Tšehhi (1996, kaotasid finaalis).
Mis keelt kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?
Sellest artiklis vaatame otsa 27. juuni mängudele, kui omavahel lähevad vastamisi Belgia ja Portugal ning Holland ja Tšehhi.
Kuna kell 19 pannakse pall mängu just oranjede ja madjarite poolt, siis alustagem neist. Frank de Boeri hoolealused läbisid alagrupiturniiri kadudeta ning seda minekut tahetakse jätkata ka nüüd kaheksandikfinaalis. Kui avamängus Ukraina vastu oli nende tagala läbikäiguhoov, siis Põhja-Makedoonia ja Austria vastu on õnnestunud asjad juba korras hoida. Suurt rolli selles on mänginud Matthijs de Ligt, kes avamängust eemale jäi. Kuna ka nüüd on Juventuse kaitsja rivis, julgemegi vastu ennustada, et tšehhidel ei õnnestu Hollandi väravalukku lahti muukida.
2.44 on igati korralik koefitsient, kuid Betsafe pakub oma klientidele ka võimendatud panust, peaks Holland puhta puuri korral ka normaalajaga peale jääme. Seega hüppame me 3.25-se koefitsiendiree peale.
Teises kohtumises Belgia ja Portugali vahel nii selget favoriiti pole, kuid kaalukausid on siiski belglaste poole. Nende tavaline võidukoefitsient on 2.45 (Portugali 3.15) vastu ning olgem ausad, juba see kutsub panustama. Ent võitmiseks on vaja skoorida ning kui belglastest keegi seda oskab, siis on selleks Romelu Lukaku.
Betsafe’i pakub selliselgi juhul eripanust: kui Lukaku skoorib ja Belgia võidab, saab raha 4.10-kordselt tagasi. Ja see meile sobib!
Haara kinni Betsafe’i eripakkumistest
Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.
Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.
Jalgpalli EMi puhul tuleb Betsafe sulle ka appi ning aitab täiendada sul oma teadmisi. Õpi SIIT, kuidas koefitsiendid toimivad, millistele turgudele panustada ja vii end kurssi, kuidas kasutada spordiboonuseid! Lisaks tasub silm peal hoida EURO 2020 eripakkumistel, mis muutuvad iga päev. Tänase pakkumisega saad tutvuda SIIN