Eesti ja Soome jalgpallikoondised lähevad reedel ajaloos vastamisi juba 36. korda. Senine saldo on kindlalt põhjanaabrite kasuks, kes on võitnud 17 mängu Eesti 8 vastu, lisaks on 10 kohtumist lõppenud viigilisellt. Käesolevas artiklis heidame valgust tähtsamatele omavahelistele lahingutele.
Ülemerenaabrite esimene omavaheline duell jääb juba enam kui 100 aasta taha. See toimus nimelt 1920. aasta 17. oktoobril Helsingis ning oli ühtlasi Eesti koondise esimeseks ametlikuks kohtumiseks. Maarjamaad esindasid tolles kohtumises Rudolf Voldemar Paal, Gustav Sepp, Otto Silber, Arnold Pihlak, Arnold Emil Kuulmann, Elmar Klaos, Heinrich Paal, Karl Ree, Alfred Prunn-Tammiko, Oskar Üpraus, Ernst Joll, Raimond Põder ja Vladimir Tell, kuid kuna nimetatud mehed olid amatöörid, siis põhjanaabrite vastu neil reaalselt šanssi ei tekkinudki.
Soome võitis tolle, 2500 silmapaari ees toimunud kohtumise koguni 6:0. Samas polnud selle juures midagi üllatavat, kuivõrd nende leeris mängis mitu pallurit, kes olid kaheksa aastat varem tulnud olümpiamängudel – mis oli toona rahvusvahelises jalgpallis kõige tähtsam võistlus – neljandaks.
Polnud väravaid ega siniseid särke
Tolle kohtumisega kaasneb aga veel omapäraseid asjaolusid. Kui praegu oleme harjunud, et Eesti koondis jookseb üldjuhul väljakule kas sinises või valges dressis, siis sada aastat tagasi ei eksisteerinud meil veel oma alaliitu – loodi 1921. aastal – mistõttu kanti esimeses kohtumises tulipunaseid ürpe. Ainus Eesti-pärane detail oli kolm musta vapilõvi, mis ilutsesid kenasti südame kohal.
Teine omapärane detail oli, et kui järgmiste päevade ajaleheülevaadetes kohtumisele tagasi vaadati, siis kasutati igal pool laensõna “goal”. Põhjus selleks oli aga võrdlemisi lihtne: nimelt polnud sõna “värav” veel eesti keelde lihtsalt jõudnud.
Et omapäraste faktidega saaksime kokku ka püha kolmainsuse, mainime veel, et kõnealune kohtumine toimus muruväljakul. Praegu loomulik fakt oli toona eestlaste jaoks aga uudne, sest kodutandril olid sada aastat tagasi vaid liiva-, kruusa- ja muldplatsid.
Soomlased on olnud julmemad kui sakslased
Teistkordselt läksid Eesti ja Soome omavahel vastamisi 1921. aasta augustis – põhjanaabrid võitsid 3:0 – ning kolmandat korda mindi vastamisi 1922. aasta augustis. See kohtumine on siiamaani negatiivne verstapost Eesti jalgpalli ajaloos. Nimelt pärineb tollest kohtumisest meie rahvusesinduse suurim allajäämine, soomlased purustasid meid koguni 10:2. Kaks aastat tagasi õnnestus Eestil mäletatavasti kaheksaväravaline sahmakas saada ka Saksamaa käest, kuid 2:10 on ikkagi veel hullem kui 0:8.
Veel aasta hiljem õnnestus ka Eestil viimaks esimene minitriumf teenida, kui Tallinnas Spordi staadionil toimunud kohtumise võitsid sinisärgid 2:1. Esimese vabariigi ajast pärineb veel neli võitu Soome üle, mis tähendab, et pärast taasiseseisvumist on meie koondist põhjanaabreid alistanud ainult kolmel puhul
Need ajaloolised hetked on 2010. aasta sõpruskohtumine Tallinnas, mille Eesti võitis 2:0 (väravad Andres Oper ja Sander Post) , 2015. aasta sõpruskohtumine Turus, mille eesti võitis taas 2:0 (väravad Ats Purje) ja 2019. aasta sõpruskohtumine Kataris, mille Eesti võitis 2:1 (väravad Gert Kams ja Henri Anier).
Kes teab, äkki õnnestus meil põhjanaabritest üle olla ka seekordses sõprusmängus. Või õnnestub meil hoopis soomlastele nende esimese EM-finaalturniiri eel head emotsiooni pakkuda, kui nemad meie võrgu auklikuks löövad. Tõde selgub juba reede õhtul!
Mis keelt kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?
Paraku pole Soome–Eesti mängukoefitsiente veel maailmaturul üleval, kuid Betsafe’i pakub sellest hoolimata oma klientidele võimalust mängule panustada. Seda siis spetsiaalsete eksklusiivpanuste abil, millest esimene puudutab meie põhjanaabrite ründe- ja meie kaitsetegevust. Küsimus on lihtne, kas Soome koondis suudab Eesti vastu skoorida? Jaatava vastuse koefitsient on 1.18, eitava oma aga koguni 4.35 ning sellel, olgem ausad, on väärtust küll ja veel.
Ent nõnda kõrgel koefitsiendil on ka oma põhjus: nimelt on soomlased viimasest kümnest mängust kuivale jäänud ainult korra. Sahistatud on sealjuures väga korralike vutiriikide võrkusid: Poola, Bulgaaria, Iirimaa, Prantsusmaa, Wales, Bosnia ja Hertsegoviina, Ukraina ja Šveits. Ainult Rootsi on suutnud Huukajaid – nõnda Soome koondist kutsutakse – puuris hoida. Aga Eesti koondise jaoks võiks olla hea märk, et see oli ka nende viimane kohtumine, mis leidis aset 29. mail. Seega, kellel Eestisse usku, sel tasub meie kaitsele ka panustada, kuid tõenäosus räägib pigem meie kahjuks.
Teine Betsafe’i pakutav eripanus on aga eriti magus maasikas. Kui asjalood peaksid minema täpselt nõnda, nagu Leedu mängus ehk Henri Anier lööb värava Konstantin Vassiljevi söödust, saab raha tagasi koguni 13-kordselt.
Sarnast tsenderdus-peakoks-lahendust enam ilmselt ei pakuta, kuid arvestades, et just nimelt Kostja Eesti koondises standardolukordi annab, siis šanss, et Anier oma jõu ja rammuga vähemalt korrale löögile mängib, on täitsa olemas. Pealegi, lubas ju ründaja ka ise pärast Leedu mängu, et kui tal Soome vastu võimalus peaks tekkima, siis kavatseb meelsasti heale kamraadile Teemu Pukkile näidata, kuidas väravalöömine tegelikult käib!
Soome–Eesti kohtumisega paralleelselt madistavad Balti turniiri raames ka Läti ja Leedu. Betsafe pakub sellele kohtumisele üllatavalt võrdseid koefitsiente, kuid kuna paberil on leedulased favoriidid, soovitame nende pardale hüpata. Pealegi: kolme riigi turniiril viimaseks jäämine oleks nende jaoks häbi, mille osaks keegi langeda ei taha!
Haara kinni Betsafe’i eripakkumistest
Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.
Endiselt jätkub varajase väljamakse eripakkumine. Betsafe maksab nüüd su panuse varem välja, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Kui su tiim läheb 2 väravaga juhtima, maksab Betsafe su panuse varasemalt välja (15 minuti jooksul). Seda panust saad kasutada Premier League’is, La Ligas, Bundesligas, Euroopa Meistrite liigas ja Euroopa liigas. Võta see pakkumine vastu SIIN.
Betsafe pakub spordisõpradele väga laia koefitsientide valikut. Panusta oma lemmikalale ning saad igas nädalas kuni 50 euro suuruse tasuta panuse! Kui palju tuleb selleks panustada, vaata SIIT.