Novembris 60-aastaselt siit ilmast lahkunud Diego Maradona oli jalgpallimaailma suurkuju. Iidol. Ebajumal. Lihtsalt jumal. Argentiinlane kas meeldis sulle või mitte, kuid külmaks ei jätnud ta kedagi.
Vutiväljakutel õnnestus Maradonal võita see kõige-kõigem, kui ta Argentina koondise 1986. aastal maailmameistriks tüüris. Ta oli lähedal ka neli aastat hiljem, kuid siis sulgesid sakslased viimasel tõkkel tema tee. Ent klubijalgpallis jäi Maradona saavutuste laeks kaks Itaalia meistritiitlit ja UEFA karikasarja võit. Meistrite liiga trofeed tal paraku ette näidata pole. Spordijutud.com uuriski sel puhul pallivõluri vutiteed, et näha, miks see nii on.
Barcelonas ei tekkinud võimalustki
1960. aastal ilmavalgust näinud Maradona pallis kuni 22-eluaastani kodumaal Argentinas Juniorsi ja Boca Juniorsi ridades. Seejärel tõmbas ta selga FC Barcelona särgi. Kui praegu kaasneks sellega ka suur šanss triumfeerida Meistrite liigas, siis 1982. aastal oli olukord vähe teine. Kuna eelneva hooaja olid katalaanid lõpetanud liiga teisena, polnud neil Meistrite liiga eelkäijasse ehk Euroopa karikaturniirile asja. Selle asemel tuli leppida Euroopa karikavõitjate karikasarjaga, kus purjetati veerandfinaali. Sarnane oli ka Maradona teine hooaeg Barcelonas: taas tuli leppida karikavõitjate karikasarja ja veerandfinaali jõudmisega.
Seejärel, 1984. aastal, siirdus Maradona Napolisse, kes oli eelneva aasta lõpetanud Saapamaal alles 12. kohal. Ka Maradona ei suutnud neid kohe tippu viia, vaid see kõik vajas aega. Oma esimesel Napoli hooajal tüüris Maradona klubi Serie As kaheksandaks, aasta hiljem saadi kaela pronksine autasu. Ent seegi avas ukse taas vaid UEFA karikasarja, kus kärmelt sugeda saadi.
Napoli pudenes 1986-87 hooajal eurosarjas konkurentsist juba avaringis, kui jäi penaltiseeria järel alla Toulouse’ile. Ent paralleelselt lubas see neil triumfeerida samal aastal Serie As ning avas ukse Euroopa karikasarja!
Vastu tuli hiidude hiid
Toona ei tuntud aga mingeid tugevusgruppe, mistap oli fortuuna Napoli jaoks karm. Kohe avaringis tuli neil vastamisi minna Madridi Realiga. Maradona tegi oma “Meistrite liiga” debüüdi 1987. aasta 16. septembril, kui pidi klubi kaptenina Santiago Bernabeul tunnistama Reali 2:0 paremust. Väravad kirjutati Micheli (penaltist) ja Napoli kaitsja Fernando De Napoli nimele.
Kaks nädalat hiljem koduväljakul suutis Napoli Realile küll suuremat vastupanu osutada ning 9. minutil ka Giovanni Francini väravast juhtima minna, kui Madridi suurklubi virutas enne poolaega ühe tagasi (43. Emilio Butragueno) ning sammus kahe mängu kokkuvõttes 3:1 võiduga järgmisesse ringi.
Seejärel tuli Napolil kaheks aastaks taas UEFA karikasarja taanduda, kuna koduliigas saadi kaela hõbemedalid. Kuniks 1989-90 hooajal taas triumfeeriti.
Teine katse oli valusaim
Oma kolmanda “Meistrite liiga” (toona jätkuvalt veel Euroopa karikasari) mängu sai Maradona kirja 1990. aasta sügisel, kui Napoli läks avaringis vastamisi Ungari klubi Ujpestiga. Kodusel San Paolo staadionil viis Marco Baroni helesinised juhtima, kuniks Maradona omalt poolt veel kaks lisas ning Napolile 3:0 võidu kindlustas.
Võõral väljakul ei suudetud seda edu mitte ainult hoida, vaid koguni suurendada, sest Giuseppe Incocciati ja Alemao tabamused kindlustasid neile Budapestis 2:0 võidu.
Seejärel tuli Napolile vastu Venemaa hiid Moskva Spartak. Koduväljakul ei suutnud itaallased enamat 0:0 viigist ning sama tulemusega lõppes ka novembri alguses külmal Venemaal toimunud kordusmäng. Ehk edasipääseja otsustati penaltitel.
Otsa tegi Spartaki poolelt lahti Narvas sündinud Valeri Karpin ning kuni kolmanda lööjani suutsid Napoli mehed nendega käsikäes käia. Seejärel eksis aga Marco Baroni. Vahetusest sekkunud Diego Maradona suutis neljanda mehena veel küll Napolit elus hoida, kuid kui Aleksander Mostovoi Spartaki viimase mehena nahkkera võrku saatis, vajusid helesinised ängis taevamurule. Nende teekond Euroopa karikasarjas oli lõppenud.
Paraku lõppes niimoodi ka Maradona teekond suures jalgpallis, sest peagi pärast Spartaku mängu andis ta positiivse dopinguproovi, millest leiti kokaiini kasutamise jälgi. Ta lahkus Napolist ning proovis veel Sevillas õnne, kuniks kodumaale naasis.
Ehk “Meistrite liigas” jäi Maradona saagiks kuus mängu ja kaks väravat. Ent väikest lohutust pakkus talle ehk 1989-90 hooaja triumf UEFA karikasarjas, mille peaarhitektiks oli mõistagi tema ise.
Mis keelt kõnelevad koefitsiendid?
Kuna pikk jutt olevat s*** jutt, asume kohe asja kallale. Teisipäeval teevad Meistrite liigas otsa lahti Moskva Lokomotiv ja Salzburgi RB. Venelased mängivad kodus ning on ka liigatabelis austerlastest eespool, kuid reaalsuses ei peaks see neid kuidagi aitama. Salzburgil on klassi ja kvaliteeti, et neid mutta tampida ning motivatsioonipuudusest ei tasuks ka siinpuhul rääkida, sest võidu korral on neil vähemalt võimalik enda teekonda jätkata Euroopa liigas. Kaotus tähendaks aga grupis viimaseks jäämist mille järel veereksid Salzburgis ilmselt nii mõnedki pead.
Kui rääkida selg vastu seina olemisest, siis just säärasest olukorras leiab ennast Milano Inter. Hetkel on itaallastel tabelis kirjas kaks punkti, millega ollakse B-alagrupis viimasel kohal. Teoorias on võimalik neil veel ka sealt kvartetist edasi marssida (räägime matemaatilisusest siinkohal), kuid selleks tuleb esmalt ise mees olla ning Mönchengladbachi Borussia paika panna. See oleks hädavajalik kasvõi ainuüksi Euroopa liigasse jõudmiseks. Võimekus on itaallastel selle jaoks olemas. Ja kui see õnnestub, on ka kopikakoht täitsa kenake.
Lõpetuseks suuname oma pilgud Liverpooli poole, kelle osas oleme me kaks nädalavahetust andnud väära soovituse. Sestap ei lähtu me nüüd enam loogikast, vaid rahateenimise võimalusest. Klopi hoolealused on hetkel D-grupi liidrid 9 punktiga. Järgnevad Ajax ja Atalanta mõlemad 7-ga. Ent Liverpoolil on tagataskus trump. Viimases voorus tuleb neil madistada nullipoisi ehk Midtjyllandiga, seega saab peatreener teisipäeval Ajaxi vastu mängijatele veidi puhkust anda. Mis mõistagi suurendab Ajaxi – kelle koefitsient on niigi 4.75 – võimalusi.
Haara kinni Betsafe’i eripakkumistest
Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.
Muide, Betsafe maksab nüüd varem välja su Premier League’i, La Liga, Bundesliga, Meistrite liiga või Euroopa liiga panuse, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Täpsemat teavet vaata SIIT.
Betsafe’i klientidel on võimalik osaleda ka igapäevases riskivabade panuste loosis. Lihtsalt liitu Betsafe’iga, panusta jalgpallis vähemalt 50 eurot ja korvpallis vähemalt 50 eurot ning osaledki loosis, kus läheb jagamisele 1500 euro väärtuses riskivabu panuseid. Pakkumine on magus, lisainfot vaata SIIT.
E-sport on spordiennustuse üks kõige kiiremini kasvav kategooria ja Betsafe aitab sul sellel õigele lainele saada. Panusta e-spordis vähemalt 15 eurot (minimaalse koefitsiendiga 1.50) ja võta lisaks 15-eurone riskivaba panus mistahes e-spordi sündmusel kasutamiseks. Kampaania kestab veel veidi vähem kui kuu aega, aga aega pole mõtet raisata. Kliki SIIA, et pakkumine vastu võtta!
Betsafe’i üks värskematest kampaaniatest hõlmab endast Meistrite ja Euroopa liiga naasmist pärast koondistepausi. Tee Meistrite või Euroopa liigas vähemalt 20-eurone matšieelne panus (minimaalse koefitsiendiga 1,5) ja teeni 20- eurone riskivaba live-panus samades liigades panustamiseks. Pakkumisele saab ligi SIIT.