Andrea de Cesaris on nimi, mis ütleb midagi ilmselt vaid tõsisematele F1-fännidele või võidusõidumaailma kuningliku sarja ajaloohuvilistele. Kuigi itaallane polnud mingi staar, on tema nimi vormel 1 rekordiraamatus.
Nimelt startis itaallane oma F1-karjääri jooksul tervelt 208 etapil, kuid ei võitnud kordagi. Vormel 1-s pole ühtegi kogenumat pilooti, kel oleks ette näidata null võitu ja rohkem starte. Tegevsõitjatest oli de Cesarisele ohtliku kiirusega liikumas praegu Red Bulli hingekirja kuuluv Sergio Perez, kuid mehhiklane tõusis 2020. aasta Sakhiri GP-l oma 190. F1-etapil poodiumi kõrgeimale astmele. Seega järnevad praegu selles arvestuses saapamaalasele kaks sakslast: Nick Heidfeld (183) ja Nico Hülkenberg (181), kellest teine on viimasel paaril hooajal saanud võimalusi Aston Martini varusõitjana.
Nii nagu vormelitalendid tavaliselt ikka, alustas ka Cesaris mootorispordikarjääri kartidega. Ta oli väga edukas, võitis tiitleid ning siirdus Suurbitanniasse sealsesse vormel 3 sarja, mille on näiteks 2007. aastal võitnud meie oma Marko Asmer. Itaallase parim hooaeg F3-sarjas oli 1979. aasta, mil ta lõpetas teisena, jäädes maha vaid brasiillasest Francisco Serrast. F3st astus Cesaris F2-sarja, kus kihutas vormelilegendi Ron Dennise tiimis Project 4.
Cesaris oli asendaja asendaja
Võidusõidumaailma kuningliku sarja ukse avas Cesarisele Itaalia autotootja Alfa Romeo. Ta debüteeris hooaja 13. etapil Kanadas Vittorio Brambilla asendajana, kes vahetas välja tollel hooajal Saksamaal Hockenheimi ringrajal peetud testil surma saanud Patrick Depailler’d. Cesarise esimene sõit F1-sarjas ebaõnnestus, sest ta katkestas pärast kaheksat ringi tööpäeva lõpetanud mootori tõttu. Ning ega järgmine etapp USAs mehele suuremat edu ei toonud: siis sõitis ta Watkins Gleni ringrajal vaid kaks ringi, enne kui lõpetas võitluse Tyrrelli sõitja Derek Dalyga seinas.
Ehkki 1980. aastal Cesaris rohkem vormel 1-s ei sõitnudki, pääses ta järgmiseks hooahaks McLarenisse. Suuresti juhtus see tänu tema isiklikule toetajale Marlborole, kes oli juhuslikult ka McLareni põhisponsor. Selles tiimis sai Cesaris kokku Dennisega, sest pärast 1980. aasta hooaega pand briti Projet 4 F2-tiim ja McLareni F1-võistkond leivad ühte kappi.
Cesaris näitas hooaja jooksul korduvalt, et kiirus, eriti kiiretel ringradadel, pole tema jaoks probleem. Küll aga rajal püsimine: ta tegi 1981. aastal kokku 19 avariid ning pahatihti tuli tuhka pähe raputada just Cesarisele. Seetõttu sai itaallane endale teda sisuliselt terve karjääri saatnud maine, et kuigi roolikeeraja oli ülikiire, oli tema sõidustiil pöörane. Ta sai ka endale hüüdnime – Andrea de Crasheris – ning väidetavalt ajasid pidevad avariid Dennise närvid nii krussi, et ta mitte ainult ei pikendanud 22-aastase sõitja lepingut, vaid ei palganud kunagi McLarenisse ühtegi Itaalia pilooti.
Ent toona oli aeg, mil pidevad avariid ei tähendanud ilmtingimata suure karjääri lõppu. Cesaris naasis Alfa Romeosse ning USAs Long Beachi GP-l sai temast noorim kvalifikatsioonivõitja. Võidusõit läks aga kahjuks aia taha: Cesaris juhtis, kuid keskendus liigselt ringiga mahajääjale ning tema hurjutamisele, unustas käiku vahetada ning vähenenud hoog lubas legendaarsel austerlasel Niki Laudal itaallasest mööduda. Kirsiks tordil oli raske avarii, mis juhtus purunenud tagapiduri tõttu.
1982. aasta kätkes endas ka Cesarise jaoks midagi ilusat, kuigi seegi oli mõrumagus. Monacos tõusis ta poodiumi kolmandale astmele, kuigi tulemus võinuks olla parem: liider Didier Pironi katkestas viimasel ringil elektroonikaprobleemi tõttu, aga Cesarisel sai samal ajal kütus otsa. See avas ukse Riccardo Patresele, kes võitis oma esimese F1 GP.
Hunt: Cesaris on idioot!
Cesarise F1-karjääri parim hooaeg oli 1983. aasta. Turbomootoriga Alfa Romeoga kihutades teenis ta kaks teist kohta Saksamaal ja Lõuna-Aafrika Vabariigis ning oli võidus kinni ka Belgias, kuid Spa-Francorchampsi ringrajal toimunud etapil pidi ta suu võidust puhtaks pühkima nässu läinud boksipeatuse ja üles öelnud mootori tõttu.
Fakt, et Cesarisel oli vormeli rajal hoidmisega raskusi, võtab ilmselt kõige paremini kokku 1985. aasta. Teist hooaega Ligier’ võistkonnas sõitnud itaallane tegi Austria GP-l karmi avarii ja tiimiomanik Guy Ligier otsustas Cesarise vallandada. “Mul pole piisavalt raha, et seda meest palgal hoida,” olevat prantslane öelnud, kuigi suurema osa avariiohtra mehe töötasust maksis tubakafirma Marlboro. Järgmise etapi Hollandis Zandvoortis tegi Cesaris veel kaasa, kuid siis istus tema asemel Ligier’ teise vormelisse Philippe Streiff.
Cesaris polnud ohtlik mitte ainult iseendale, aga ka konkurentidele. 1990. aasta Imola GP-l võttis ta peaaegu rajalt maha teist kohta hoidnud Ferrari sõitja Nigel Manselli, kui Cesaris oli talle ringiga jalgu jäämas. BBC otse-eetris võidusõitu kommenteerinud 1976. aasta maailmameister James Hunt ei hoidnud oma tundeid vaka all, nimetades Cesarist idioodiks.
Cesaris startis küll 208 GP-l, kuid sai tulemuse kirja vaid 70 etapil.
Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!
Kui sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.
Betsafe’is on käimas ka miljonimäng, mis on saadaval ainult registreeritud klientidele. Alustamiseks logi sisse oma kontole või kui oled uus klient, siis registreeru kohe. Kuidas sa mängida saad?
- Teile antakse 1 000 000 € suurune summa ja teil on vastamiseks rida küsimusi, tavaliselt 20. Iga küsimuse korral peate oma poti kas jagama või panema kõik ühele vastusele.
- Kui küsimus on vastatud, liigub võidule vastamiseks pandud raha järgmise küsimuse juurde.
- Kordate seda protsessi seni, kuni olete kõikidele küsimustele vastanud. Pärast viimase küsimuse esitamist allesjäänud raha kuulub kõik teile.
Kvalifitseerumiseks tehke vähemalt 25 euro eest spordipanuseid, mille koefitsient on 1,50 või rohkem (kombo- või süsteempanuste puhul vähemalt ühe koefitsiendivalikuga 1,50 või rohkem). Panuseid võetakse arvesse peale panuste lahendamist. Reegleid ja tingimusi näed täpsemalt SIIT.
Tee oma esimene sissemakse Betsafe’i ja osale loosis, kus võid võita suurepärase VIP-elamuse! VIP-passiga saad sissepääsu kõikidel päevadel kõikidele WRC Rally Estonia aladele. Iga 20 euro suurune sissemakse võrdub ühe loosipiletiga. Vaata kampaanialehte igal esmaspäeval ja uuri, kas oled võitnud selle suve ägedaima rallielamuse! 8 VIP-piletit loositakse välja 8 nädala jooksul igal esmaspäeval. Rohkem infot on SIIN.
Kõik Betsafe’i pakkumised on kirjas SIIN.