F1-sarja karmid avariid, kus pilootide õlul istusid inglid

Võidusõidumaailma kuninglikus sarjas on olnud palju raskeid avariisid. Õnneks muutub F1 aja edenedes üha turvalisemaks.


Vormelisõitja Romain Grosjeani hirmus avarii eelmisel nädalavahetusel Bahreini GP-l tuletas meelde, et F1-sarjas on toimunud palju raskeid õnnetusi, kus on turvavarustus ja õnn teinud aga oma tööd ning keegi pole hukkunud.

Alustuseks ei saa üle ega ümber mullu taevastele vormeliradadele suundunud Niki Laudast. Legendaarne austerlane võitis tiitli 1975. aastal ning näitas suurepärast kiirust ka järgmisel hooajal. Saksamaale Nürburgringile läks Lauda selge soosikuna, olles enne võistlusaasta kümnendat etappi võtnud viis võitu.

Nädal enne GPd ärgitas Lauda kolleege võistlust boikoteerima, sest tema hinnangul polnud korraldajad suutelised tagama ohutust. Enamust aga ei saadud ning etappi ei jäetud ära.

Augustikuu esimesel päeval toimunud võidusõidul läks kõik Lauda jaoks valesti juba teisel ringil. Ta kaotas auto üle kontrolli ning rajapiirdega kokku põrganud vormel lahvatas leekidesse. Maailmameister oli oma masinasse kinni jäänud, kuid õnneks suutis kaasvõistleja Arturo Merzario ta välja tõmmata.

Lauda sai raskeid põletusvigastusi ning ta on hiljem öelnud, et kui tal on põhjus, miks ta kole välja näeb, siis enamik inimestest ei saa sama öelda. Austerlane jättis vahele vaid kaks etappi, enne kui ta vormelikarusselliga taasliitus. Hooaja kokkuvõttes jäi ta teiseks, kuid 1977. ja 84. aastal oli ta taas F1-tšempion.

Alberto Ascari on kahekordne F1-meister, kelle jaoks läks nihu 1955. aasta Monaco GP. Esikohal olles sõitis ta ühe šikaani sirgeks ning kihutas autoga läbi takistuste otse Vahemerre. Kui auto jäi vee saagiks, siis õige pea oli näha Ascari peanuppu ning arstide hoole all selgus, et ta murdis vaid ninaluu.

Rasketest avariidest pole pääsenud ka legendaarne Michael Schumacher. Seitsmekordne maailmameister kihutas 1999. aasta Suurbritannia GP-l 108,5 km/h kiirusel turvavalli, kui tema Ferraril purunesid pidurid. Sakslane murdis õnneks vaid jalaluu. Muide, telemeetria andmeil läksid pidurid nässu, kui kiirus oli tervelt 307,5 km/h.

2007. aasta Kanada GP-l tegi hirmuäratava avarii Robert Kubica. Tänaseni F1-ringkonnas tiirlev poolakas oli tegemas head sõitu, kuid 27. ringil tabas ta Jarno Trulli vormeli esiosa ning paiskus teelt välja. Hiljem selgitas Sauber, et kui Kubica sõitis vastu turvavalli, oli auto kiirus tervelt 300,13 km/h.

Mõni ime siis, et Kubica vormelist ei jäänud suurt midagi alles. Kokkupõrge paiskas ta üle raja ning õnneks ei tabanud keegi teda ega vastupidi. Hirmsast avariist hoolimata sai poolakas vaid peapõrutuse ja väänatud hüppeliigese.

Mis keelt kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?

Panustamisrubriigis keskendume sel pühapäeval Bahreinis sõidetavale Sakhiri GP-le. See toimub 3,543 km pikkusel ringrajal, mis on ülikiire ning kõigi eelduste kohaselt jäävad ringiajad alla ühe minuti. Varasemalt on F1-ajaloos ühel GP-l sõidetud minutilisi või kiiremaid ringiaegu vaid korra, 1974. aastal Prantsusmaal Dijon-Prenois’ ringrajal.

Et Sakhiri GP rada on ülikiire, ei tohiks vahed pilootide vahel olla liige suured. Ekspertide hinnangul on eelis heade mootoritega masinatel, kellel on lihtsalt konkurentidega võrreldes rohkem võimu. See saab Sakhiris kahtlemata olema oluline.

Seega tuleb kahtlemata esile tõsta Mercedese jõuallikaid kasutavaid tiime. Mercedest roolivad Valtteri Bottas ja koroonaviirusesse nakatunud seitsmekordse F1-tšempioni Lewis Hamiltoni asemele võeti punti viimasel kahel hooajal Williamsit roolinud George Russell. Inglane on Mercedese noorteprogrammis, kus on ka näiteks meie Paul Aron. Mercedese mootoritega kihutavad ka Racing Pointid ehk Lance Stroll ja Sergio Perez.

Kõigi eelduste kohaselt pole Sakhiris tippude vahel ajalised vahed väga suured. See on lihtsalt kiire raja eripära ning sama seaduspärasust näeme ka autorallis, kus on tempokatel katsetel äärmiselt keeruline suurt vahet sisse teha. Tehnilistematel ja aeglasematel mõõduvõttudel on seda hõlpsam teha.

Seega ei usu me, et Sakhiri lahutab kahte paremat rohkem kui kümme sekundit. See pole lihtsalt loogiline. Pealegi võime näiteks võtta tänavuse Silverstone’i GP, kus Hamiltoni ja Max Verstappenit lahutas veidi üle viie sekundi. Jah, sellel võistlusel oli rehvidraamat mitme rubla eest, kuid teiste radadega võrreldes polnud vahed tõesti suured. Usume, et ka Sakhiris jääb esimest ja teist kohta lahutama vahemik 5-10 sekundit.

Betsafe'i koefitsient
Betsafe’i kihlveokontor @02.12 kell 10.48.

Et vahed peaksid Sakhiris väikesed olema, on oodata tasavägist heitlust ja paratamatult tähendab see, et plekimõlkimiste oht on tavapärasest kõrgem. Seega pakub väärtust ka panus, et pühapäeval tuleb rajale virtuaalne turvaauto.

Betsafe'i koefitsient
Betsafe’i kihlveokontor @04.12 kell 08.13.

Ära maga maha Betsafe’i eripakkumisi!

Kui koefitsiendid ja vihjed tekitasid sinus matšides huvi, kuid sul pole Betsafe’is kontot, pole ka probleemi. Miks? Sest konto saad avada SIIN ning Betsafe duubeldab sinu sissemakse kuni 200 euro ulatuses. Näiteks: kasutaja avamisel kannad oma kontole 150 eurot, millele paneb Betsafe omalt poolt täpselt sama palju otsa! Tekitas huvi? Väga hea ja kliki SIIA, et saada rohkem infot.

Muide, Betsafe maksab nüüd varem välja su Premier League’i, La Liga, Bundesliga, Meistrite liiga või Euroopa liiga panuse, kui su tiim on saanud kahe väravaga edumaa mistahes matši etapis. See ei muutu, kui vastastiim peaks hiljem mängu viigistama või võitma. Täpsemat teavet vaata SIIT.

E-sport on spordiennustuse üks kõige kiiremini kasvav kategooria ja Betsafe aitab sul sellel õigele lainele saada. Panusta e-spordis vähemalt 15 eurot (minimaalse koefitsiendiga 1.50) ja võta lisaks 15-eurone riskivaba panus mistahes e-spordi sündmusel kasutamiseks. Kampaania kestab veel veidi vähem kui kuu aega, aga aega pole mõtet raisata. Kliki SIIA, et pakkumine vastu võtta!

log in

reset password

Back to
log in