Võiks öelda, et on aeg selg sirgu lüüa ning heita endalt orjarüü, sest olgem ausad, kodune vutt ning Bundesliga olid küll toredad, ent need ei kõnetanud laiemat üldsust. Vähemalt mitte nii nagu teeb seda Hispaania jalgpalli kõrgliiga, kus näitavad teed majakad nimega FC Barcelona ja Madridi Real.
Aga nüüd on La Liga tagasi! Neljapäeval lõppeb 94 päeva kestnud ootus, kui Hispaanias päästetakse jalgpall viimaks koroonatammi tagant valla. Eesti aja järgi kell 23.00 pöörduvad kõigi pilgud ligemale kahe miljoni elanikuga Sevilla suunas, sest seal lähevad omavahel vastamisi linnarivaalid FC Sevilla ja Real Betis.
Mõistagi toome sel puhul teieni avalahingu mesimagusad Betsafe’i koefitsiendid, kuid kuna Hispaania jalgpallist pole saanud pikka aega kirjutada, rahuldame esmalt ka selle janu.
Sevilla ja Real Betis pole kahekesi mitte ainult Hispaania suuruselt neljanda linna au ja uhkus, vaid nad hoiavad Pürenee poolsaarel kõrgel ka Andaluusia maakonna lippu.
Sajandivahetuse eel eestlastega
Hispaania rahvarohkeim maakond omab samamoodi autonoomsust, kuid nemad on riigi valitsusele tunduvalt rohkem meele järgi kui katalaanid või baskid. Ent teatavat iseseisvust, või õigemini tunnustust, otsivad ka nemad. Nii on ka Andaluusial oma jalgpallikoondis, kes on, muideks, kohtunud ka Eestiga.
1999. aasta 28. detsembril võõrustasid nad Granada linnas meie rahvusesindust ning tegid seda võrdlemisi edukalt. Peoperemehed – kelle koondis koosneski põhiliselt Sevilla FC, Real Betisi ja Milaga CFi palluritest – võitsid kohtumise 1:0 ning Eesti koondise toonane peatreener Tarmo Rüütli tõdes pärast kohtumist Õhtulehele, et parem meeskond võitis.
“Seadsin eesmärgiks rohkem palli hoida, vähem kiirustada ja hoolikamalt sööta. Mul pole hoolealustele midagi ette heida. Kahju, et lasime vastastel rumala värava lüüa, kuid Andaluusia vääris võitu rohkem,” sõnas juhendaja.
Sama leidis ka kaitsja Urmas Kirs: “Hea aastalõpu mäng. Polnud erilist pinget, saime rahulikult palli hoida. Meeskonnatööga võib rahule jääda. 0:1 kaotus oli õiglane tulemus.”
Kohtumise ainus värav sündis 15. minutil, kui Carlos Dominguez jõudis esimesena jaole Diego Tristani – jah, seesama, kes tegi hiljem omale nime Deportivo La Corunas –, pealöögist posti lennanud pallile.
Muuhulgas jälgis seda mängu pingilt ka tolle piirkonna üks nimekamaid kasvandike, kauane Madridi Reali ja Hispaania koondise kapten Fernando Hierro.
Andaluusia – Eesti 1:0 (15. Carlos) Andaluusia: Notario (59. Pinto), Bravo, Rafa Navarro, Nando (46. Francisco), Bornes, Marchena, Chano (46. Jesuli), Merino (70. Capi), Diego Tristan (46. Jesus), Alberto (79. Ismael), Carlos (46. Bodipo). Eesti: Toomas Tohver, Andrei Stepanov, Urmas Kirs, Sergei Hohlov-Simson, Erko Saviauk, Viktor Alonen (65. Meelis Rooba), Kert Haavistu, Kristen Viikmäe (65. Argo Arbeiter), Marko Kristal (58. Aivar Anniste), Martin Reim, Indrek Zelinski (75. Raio Piiroja).
Too kohtumine oli Andaluusia rahvaesinduse jaoks alles neljas matš, kus nende pallurid läksid vastamisi mõne teise maa koondisega. Otsa tegi 1974. aastal lahti Rumeenia, 1990. aastal lisandusid tollesse nimekirja ka Uruguay ja Jugoslaavia.
Ligemalt 100 aasta jooksul on analuudslased saanud oma koondisele kaasa elada kõigest 26 matšist. Samas, kui kohtumisega on maha saadud, on seda tehtud ka edukalt. Nimelt on nende võiduprotsent koguni 65% (17/26), viigistatud on viiel puhul ning kaotusekibedust on tuntud vaid neli korda. Sedagi viimati 1963. aastal ehk 18 kohtumist tagasi.
Meistrid on mõlemad nii Betis kui ka Sevilla
Ehk andaluuslased on harjunud võitma ning nende meeleheaks on nii Real Betis kui ka Sevilla tulnud korra ka riigi meistriks.
1907. aastal asutatud Betisi, keda fännide seas kutsutakse hellitavalt ka rohevalgeteks või Heliopolitanosteks, triumf pärineb hooajast 1934-35. Pärast seda on kahel puhul tuldud veel ka Hispaania karikavõitjaks (1976-77 ja 2004-05), kuid olude sunnil on pidanud nad pallima ka teises ning isegi kolmandas liigas.
Alates 2015. aastast ollakse siiski kõrgliigas tagasi ning tunamullu õnnestus neil hooaja kokkuvõttes tulla isegi kuuendaks, mis tagas koha ka Euroopa liigas. Mullu lõpetati kümendana ning praegu hoitakse liigas 12. kohta.
Sevilla ainus meistritiitel jääb hooaega 1945-46, kuid neljal puhul on nad veel sellele väga lähedal olnud. Näiteks 1940. aasta kevadel kaotati Aviacioni Athleticule kõigest ühe punktiga, 1951. aastal kogus Madridi Atletico neist kaks silma enam.
Ent see ei tähenda, et Sevilla oleks vahepeal päris trofeetult istunud. Kaugel sellest. Hispaania karikavõidu üle on nad saanud rõõmustada kokku viiel korral, viimati 2010. aastal. Lisaks on nad rekordilisel viiel puhul triumfeerinud ka Euroopa liiga või selle eelkäija UEFA Karika raames. Viimati hooajal 2015-16.
Mis keelt kõnelevad Betsafe’i koefitsiendid?
Milliseks võiks aga kujuneda ajaloo 131 Sevilla derbi või siis derbi sevillano, mida linnas kutsutakse hellitavalt ka El Gran Derbi’iks ehk Suureks Derbiks. Esmalt kiikame ajalukku: senisest 130 matšist on 61 kaldunud Sevilla FC kasuks, 38 aga Betisile. Viigilisi lahinguid on juhtunud 31 puhul. Ehk ajaloolised kaalukausid on Sevilla poole.
Vihid ei muutu ka siis, kui kiigata liigatabelisse. Sevilla hoiab 47 punktiga La Ligas kolmandat kohta, Betis on 33 silmaga 12. kohal. Sestap tundub ka igati õiglane, et Betsafe’i koefisepad on Sevilla võidukoefitsiendiks pannud 1.91. Ehk näiliselt kerge favoriit, ent kuna mängupaus on tõesti kestnud üle kolme kuu, ei tea täpselt keegi, millised meeskonnad väljakule jooksevad.
Kui lähtuda aga sellest, mida nägime nii Eesti kui ka Saksamaa vuti kontekstis, siis enim on saanud alguses kannatada tiimide kaitsemäng ning tagala organiseeritus. Ning kui arvestada, et Betis oli juba enne koroonapausi tiim, kes oskas ootamatult endale mõnuga palle võrku imeda – nende kaitse on 43 sisse lastud väravaga liiga üks halvemaid –, võib eeldada, et tolleski mängus sahiseb väravavõrk pigem palju.
Üle 3.5 värava puhul on koefitsient näiteks 3.20, mis tooks kenasti raha tagasi.
Mõistagi tasub kohtumisi jälgida ka otsepildis ning paralleelselt avada ka Betsafe’i koduleht, sest õigesti live-panuseid tehes on võimalik tõusta tõeliste tšempionide sekka ning võtta igal nädalal lademeis riskivaba panuseid, vaata rohkemat SIIT.
Kui sul varasemalt Betsafe’is kontot pole, oled sootuks õnnega koos. Nimelt saad sa sellisel juhul nendega liitudes 100€ väärtuses tasuta panuseid.
Ülejäänud La Liga koefitsiendid toome teieni juba lähipäevil!